දේශීය පුවත්

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන සහ හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ යන මහත්වරුන් පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය ගැන සොයාබලන ජනාධිපති විමර්ශන කොමිසම හමුවේ සුවිශේෂී කරුණු කිහිපයක් හෙළිදරව් කිරීමට සූදානමින් සිටින බව දේශපාලන අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ගවලින් වාර්තා වේ.

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ඔක්තෝබර් මස 5 වන දා පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය ගැන සොයා බලන ජනාධිපති විමර්ශන කොමිසම හමුවේ පෙනී සිටීමට නියමිතය.

හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පෙනී සිටින්නේ ඔක්තෝබර් මස 6 වන දායි. මේ දක්වා ජනාධිපති විමර්ශන කොමිසමේදී ඇතැම් ප්‍රධාන නිලධාරීන් සාක්ෂි දීමේදී හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාටත් හිටපු අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාටත් චෝදනා එල්ල කර තිබේ.

මෙම චෝදනාවලට තමා අනිවාර්යයෙන් ම පිළිතුරු දෙන බවත් ඊට අමතරව තවත් කරුණු හෙළිකරන බවත් හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා පසුගියදා ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ක්‍රියාකාරීන් සහ හිතවතුන් පිරිසක් සමග ප්‍රකාශ කොට තිබේ.

මේ අතර, හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පසුගියදා එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ක්‍රියාකාරීන් පිරිසක් සමග සිරිකොත පක්ෂ මූලස්ථානයේදී පැවැති රැස්වීමකදී පාස්කු ප්‍රහාරය ගැන සොයා බලන ජනාධිපති විමර්ශන කොමිසමට ඒ මහතා කැඳවීම සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කර තිබේ.

“ලබන 6 වන දා මටත් පාස්කු කොමිසමට එන්න කියලා තියෙනවා. මම යනවා. එතැනදී තව බොහෝ දේවල් හෙළිවේවි” යනුවෙන් හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා මෙහිදී ප්‍රකාශ කොට ඇති බව වාර්තා වේ.

පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ පාර්ශ්වය සහ හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේ පාර්ශ්වය පසුගිය යහපාලන ආණ්ඩුව කාලයේදී ම එකිනෙකාට චෝදනා කරගත් අතර එය ජනාධිපති කොමිසම හමුවේ ඇතැම් නිලධාරීන්ගේ සාක්ෂිවලින්ද පිළිබිඹු විය.

19 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ තිබෙන විශාලත ම දුර්වලතාවක් වශයෙන් ජනාධිපති ධූරයේ සහ අග්‍රාමාත්‍ය ධූරයේ පවතින අර්බුදය පෙන්වා දිය හැකි බවත් ඊට හොඳම උදාහරණය පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් හිටපු ජනාධිපතිවරයාගේ සහ හිටපු අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ පාර්ශ්ව එකිනෙකාට චෝදනා එල්ල කර ගැනීම බවත් දේශපාලන විශ්ලේෂකයෝ සහ නීති විශාරදයෝ පෙන්වා දෙති.

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

‘ද්විත්ව පුරවැසි බාධකය’ ඉවත් කෙරෙන 20 වැනි සංශෝධනයේ වගන්තිය තවමත් ඉතිරිව තිබීම පිළිබඳව අපිට සතුටු වීමට බැහැ – අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ

  ‘ද්විත්ව පුරවැසි බාධකය’ ඉවත් කෙරෙන 20 වැනි සංශෝධනයේ වගන්තිය තවමත් ඉතිරිව තිබීම පිළිබඳව සෑහීමකට පත් විය නොහැකි බවත් එම වගන්තිය ඉ...


Read More

20ට එරෙහි මහජන විරෝධය හේතුවෙන් ආණ්ඩුව පස්ස දොර විවෘත කිරීමේ නිර්ලජ්ජිත උත්සහායක-ජාතික සංවිධාන එකමුතුව

මහජන විරෝධයට හිස නමා 20 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයට යම් යම් සංශෝධන ඉදිරිපත් කරන බවට ඊයේ දිනයේදී(19) අමාත්‍යය මණ...


Read More

ජනතා ආශිර්වාදය නැතිව 20 සම්මත කිරීම පරාජයක් – මැදගොඩ අභයතිස්ස හිමි

ජනතා ආශිර්වාදය නොමැතිව විසි වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සම්මත කළත් එය ජයග‍්‍රහණයක් නොව පරාජයක් වන අතර අඩුපාඩු සකස් කරගෙන ...


Read More