දේශීය පුවත්

පාස්කු ඉරුදින ප්‍රහාරයේ ස්වයං ඝාතක ප්‍රහාරකයන් සමඟ සමීප සබඳතා පවත්වමින් ඔවුනට පහසුකම් සැපයීමට කටයුතු කර ඇතැයි යන සැකය මත අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අත් අඩංගුවට ගෙන දැනට දින 90ක රැඳවුම් නියෝග මත රඳවා තබා ගනිමින් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රශ්න කිරීම් වලට ලක්ව සිටින හිටපු අමාත්‍යය රිෂාඩ් බද්යුද්දීන් මහතාගේ භාර්යාව වන අයේෂා බද්යුද්දීන් මහත්මිය ජනාධිපතිවරයාට ලිපියක් යොමුකරමින් තම සැමියා නිදහස් කරන ලෙස ඉල්ලා සිටී. ඇය විසින් එම ලිපිය මගින් ජනාධිපතිවරයා වෙත අවධාරණය කරන්නේ සහරාන් හෂීම් මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාර එල්ල කිරීමට ප්‍රථම “වීඩියෝ” දර්ශනයකට පෙනී සිටිමින් ප්‍රකාශ කර සිටියේ තමන් මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරයකට යොමුවන්නේ කරුණු 10ක් හේතුවෙන් බව පවසා සිටි බවයි.

ඇය විසින් ජනපතිතුමා වෙත යොමු කළ ලිපිය මගින් අවධාරණය කරන්නේ සහාරාන් හෂීම් නම් ඉස්ලාම් අන්තවාදී ම්ලේච්ඡ ස්වයං ඝාතක ප්‍රහාරකයා ඉදිරිපත් කළ කරුණු 10න් අටකට තමාද එකඟ බවයි. ඒ අනුව සහරාන් හෂීම් නම් ඉස්ලාම් අන්තවාදී ස්වයං ඝාතක ප්‍රහාරකයා ඉදිරිපත් කළ , 1) අල්ලා දෙවියන්ට බැන වැදීම 2) අල්ලා දෙවියන් සමඟ ඌරෙකුගේ පින්තූරයක් කුලියාපිටියේදී ප්‍රදර්ශනය කිරීම 3) අල්ලා දෙවියන් නැවත උපදින බවට ගලබොඩ අත්තේ ඥානසාර හිමියන් විසින් ප්‍රකාශ කිරීම 4)මොහොමඩ් නබි තුමාට අපහාස කිරීම 5) කුරාණය ඉරා දමා පිලිස්සීම 6)මුස්ලිම් පල්ලිවලට ප්‍රහාර එල්ල කිරීම 7)මුස්ලිම්වරුන්ගේ නිවාස විනාශ කිරීම සහ දේපල බලෙන් අත්පත් කර ගැනීම 8)ඔත්තු සේවා නිළධාරින් විසින් මුස්ලිම් කාන්තාවක් දූෂණය කිරීම, යන කාරණා අටට තමාද එකඟ බවයි.

අයේෂා රිෂාඩ් මහත්මිය ජනපතිතුමා වෙත යොමු කළ ලිපිය අනුව සහරාන් හෂීම් දක්වා ඇති පරිදි මුස්ලිම්වරු ප්‍රකෝප නොකළේ නම් ඔහුගේ  ස්වයං ඝාතක ප්‍රහාරය එල්ල වන්නේ නැත.ඒ අනුව අයේෂා රිෂාඩ් මහත්මිය ජනපති තුමා හට වක්‍රාකාරව යෝජනා කරන්නේ සහරාන් හෂීම් ස්වයංඝාතකයා පෙන්වා දුන් වැරදි නිවැරැදි නොකළොත් අනාගතයේදීද මෙවැනි ප්‍රහාර එල්ල විය හැකි බවයි.

“I am forwarding this appeal to your Excellency on account of the grave agony and intense drama that had been caused to me and my children by reason of the unlawful and unjustified arrest of my husband Hon. Rishad Bathiudeen M.P.

On 24th of April 2021 that is during the Holy month of Ramadan, at around 3.00 a.m, the Criminal Investigation Department (CID) suddenly descended on our house and arrested my husband.

At that time no reason for arrest was furnished. On inquiries, we have since become aware that it is alleged that my husband had been privy to telephone calls between the then Additional Secretary (Industrial Development) Mr. Balasubramaniyam of the Ministry, then headed by my husband as the Minister of Industry and Commerce and also in respect of calls said to have been made by Inshaf Ahamed to Mr. Balasubramaniyam.

I wish to bring to Your Excellency’s attention the contents of the Gazette bearing No. 33/24 of 27th of April, 1979 in terms of which the power to issue licenses for the export of scrap metal was vested in the Secretary to the Ministry. This power has been delegated by the Secretary to the Additional Secretary. A meeting had been held at the Presidential Secretariat on the 27th of March 2019, which had been attended by the Secretary to the Ministry Mr. Ranjith Asoka, Additional Secretary Mr. Balasubramaniyam, and several Exporters.

My husband had no information of the meeting and as such he was not present. It had apparently been decided at the meeting to permit the issue of licenses to export scrap metal and as submitted above, the power to grant such licenses was vested exclusively with the Secretary to the Ministry.

Licenses were issued to two other companies apart from Colossus (Pvt) Ltd. At the time, Colossus (Pvt) Ltd had been operating for seven years. Nobody had any suspicion at the time that the owner of Colossus, Inshaf Ahamed would turn out to be a suicide bomber. Mr. Ranjith Asoka and Mr. Balasubramaniyam had only granted the licenses in the course of their duties, and not otherwise.

In respect of the calls under investigation dated 27th of March 2019 and 28th of March 2019, I am made to understand that Mr. Balasubramaniyam had contacted my husband in respect of the Kondachi Industrial Estate and Welioya Industrial Estate Extension projects. I can assure you that nothing relating to Colossus or exports was discussed.

Since the Easter attacks, my husband had vehemently condemned the terrorists and the bombings. However, when fingers were pointed at him, and when there was a demand by certain groups for the resignation of my husband, he resigned with dignity and fully cooperated with investigations. The Acting IGP of the time, who is the present IGP, Mr. C. D. Wickremaratne, carried out a thorough investigation on the matter.

The investigating authorities had asked the general public through the media to come forward with any complaint or allegation against my husband. A special investigation unit was appointed to investigate the allegations, and upon its conclusion, the SDIG of CID issued a report confirming that my husband was innocent of all charges.

Further to this, a Parliamentary Select Committee (PSC) was appointed to investigate the Easter attacks. The Joint Opposition of the time also presented a No Confidence Motion against my husband placing 10 allegations. The issue claimed to be under investigation today is one of those allegations. All allegations were investigated, and again my husband was exonerated of all charges.

A Presidential Commission of Inquiry (PCoI) was also appointed by former President Maithripala Sirisena, comprising of 5 members under the Chairmanship of Justice Janaka de Silva. My husband and his brother appeared before the Commission. Attorney-at-Law Sameera Silva was authorized on behalf of His Eminence Cardinal Malcolm Ranjith to question my husband and his brother. After a lengthy investigation, upon the conclusion of the report, no charges were framed against my husband.

At the conclusion, the Commission had only recommended that any allegation of bribery and corruption in the dealing with Colossus, should be further investigated by the Bribery Commission. It is only after two months that the report was made public, that an investigation has been launched by the Bribery Commission. Prior to that, my husband had personally visited the Bribery Commission and presented a written request to initiate investigations on the matter and to reveal the outcome of the investigation to the public.

My husband has been a Parliamentarian for 20 years. He has been a compassionate Leader particularly in the context of the hardships and afflictions arising from the ethnic conflict. No allegation was ever proven of a connection between him and the Easter attacks. In such circumstances, as Your Excellency would no doubt agree it is unfair to arrest him in such a disgraceful manner without a Court order, without a warrant or the consent of the Speaker. It is equally unfair to arrest him under the Prevention of Terrorism Act (PTA) in such a manner when he had fully cooperated with all investigations on the matter.

I wish to also bring to your Excellency’s notice that, on April 14th 2020, my husband’s brother, Riyaj Bathiudeen was arrested under the PTA. He was arrested along with six others. Three of those arrested with him were discharged before him. He was detained for nearly six months and acquitted by the Fort Magistrate along with the other three persons who had also been arrested as there was no evidence to implicate any one of them. He too has since been arrested on the same day as my husband without any cause whatsoever.

Furthermore, the PCoI report had found Gnanasara Thero and his activities as one of the main reasons behind the scene for this attack. But still neither him nor the others who were identified responsible for the attacks as per the report have been arrested or investigated.

Before Zahran Hashim, the extremist who led the terrorist mission on Easter Sunday two years ago, exploded himself, he made a video identifying 10 reasons why the attacks happened in Sri Lanka. We believe eight of those reasons must be addressed. They are:

  1. Defaming and scolding Allah openly.
  2. An incident in Kuliyapitiya where an image of a pig with Allah was written on it.
  3. Galagoda Aththe Gnanasara Thera claiming that Allah will be reborn.
  4. Scolding and defaming Prophet Muhammad (Sal) openly.
  5. Tearing and burning of the Quran.
  6. Destruction of Mosques.
  7. Destruction of houses of Muslims and forcible land grabs.
  8. Rape of a Muslim woman by intelligence officials and its cover up.

We must say that we cannot accept his actions of terrorizing innocent people.

However, these eight reasons are important for us to consider to make sure communities are not provoked.

The intelligence officials of Sri Lanka know this. If they wished to stop the attacks, they could have, but they didn’t. If certain public security officials and other relevant people would have acted wisely, the Easter attacks could have been prevented. However, they continued to provoke and by their actions of brainwashing, over 270 lives were lost.

Considering the above, I urge your Excellency to take into consideration these facts and direct the Attorney-General to issue an order to release my husband and his brother. I assure your Excellency their fullest cooperation in regard to any investigations.

Yours Truly,

Ayesha RishadLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

ප්‍රමිති කාර්යාංශයට නව සභාපතිවරයෙක්

ශ්‍රී ලංකා ප්‍රමිති කාර්යාංශයේ සභාපති ධූරය දැරූ නුෂාඩ් පෙරේරා මහතා එම ධූරයෙන් ඉල්ලා අස්විමෙන් අනතුරැව නව සභාපති ලෙස වෛද්&#x...


Read More

පළාත් කිහිපයකට මි.මී 100 ඉක්මවු වැසි

බස්නාහිර, සබරගමුව සහ මධ්‍යම පළාත්වලත් ගාල්ල සහ මාතර දිස්ත්‍රික්කවලත් ඇතැම් ස්ථානවලට මි.මී 100 ඉක්මවු තද වැසි ඇති විය හැකිය....


Read More

කොරෝනා වෛරසයේ නව ප්‍රභේදය ගැබිණි මව්වරුන්ට සහ දරුවන්ට මාරාන්තිකයි!

ශ්‍රී ලංකාව තුළ පැතිරී යන කොරෝනා වෛරසය සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් හෝමාගම මූලික රෝහලේ ප්‍රසව හා නාරි විශේෂඥ වෛද්‍ය ආර...


Read More