දේශීය පුවත්

වසර 2000 කට එහා ගිය ඓතිහාසික වටිනාකමක් සහිත පණ්ඩුකාභය රජු ඉදිකල ජයවාපි නොහොත් වර්තමානයේ බුලංකුලම වැව විනාශ කිරිමේ කුමන්ත්‍රණයක් දියත් වේ. එහි මුල් අධියර ලෙස වැවට අයත් අක්කර 200 ක් පමණ වූ වැව් රක්ෂිතය ගොඩකරමින් ප්‍රදේශයේ දේශපාලන බලවතුන්, ඉහල රාජ්‍ය නිලධාරීන්, ව්‍යපාරිකයන් දැනට ඉඩම් අත්පත් කරගෙන ඇතිබව පසුගියදා එහි නිරීක්ෂණ චාරිකාවක නියුතු වූ ජාතික ගොවිජන එකමුතුව ප්‍රකාශ කර සිටින අතර විශේෂයෙන්ම මෙම වැව පොසොන් සමයේ මෙන්ම අනෙකුත් කාලවලදීද වන්දනා කරුවන්ගේ ස්නාන කටයුතු සඳහා බෙහෙවින්ම මහෝපකාරී වන බවට ප්‍රදේශයේ විහාරාධිපති ස්වාමින් වහන්සේ ප්‍රකාශ කරයි.

අක්කර 100 කට වැඩි යල මහ දෙකම කුඹුරු ඉඩම් අස්වද්දාලන මෙකී ඓතිහාසික වැවෙහි ජල ධාරිතාවය අක්කර 150 ක් පමණවේ. වැව් රක්ෂිතයේ මේ වනවිට ගොඩකර කාපට් මාර්ගයක් ඉදිකිරිම සඳහා අනුමැතිය හිමිවී ඇති බවත් ඒ අනුව නීති විරෝධි ලෙස ගොඩකරනු ලැබූ ඉඩම් විවිධ පුද්ගලයන්ට පර්චසය ලක්ෂ 11/2 — 2 ත් අතර මුදලට විකුණන බවද ශාස්ත්‍රපති හකුරුවෙල චන්ද්‍රාලෝක හිමියන් තවදුරටත් ප්‍රකාශ කරන ලද අතර ජාතික ගොවිජන එකමුතුවේ සභාපති අනුරාධ තෙන්නකෝන් මහතා ප්‍රකාශ කරමින් කියා සිටියේ මෙම ජාවරම පසුපස ප්‍රදේශයේ ප්‍රබල අමාත්‍යවරයකුගේ පූර්ණ අනුග්‍රාහකත්වය හා ආශිර්වාදයෙන් මෙය සිදුවන බවත් පළාතේ ඉහල රාජ්‍ය නිලධාරීන්ට මෙහි ඉඩම් කැබලි හිමිබවට තමන් සතු සාක්ෂි ඇති බවත්ය. මෙම නිරීක්ෂණ චාරිකාව සඳහා ජාතික ගොවිජන එකමුතුවේ ජාතික සංවිධායක මෙන්ම උතුරු මැද පළාත් සම්බන්ධිකාරක අනුරාධපුර නාගරික මංත්‍රී විරාජ් රණවීර මහතාද සහභාගි විය.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

යුරි ගගාරීන්ගේ හදවතේ රැඳි රටේ ස්වභාවික සුන්දරත්වය අපි ආරක්ෂා කළාද?

දැනට වසර 60කට පෙර 1961 අප්‍රේල් 12 වන අද වැනි දිනකදී තම මවු බසින් "Poyekhali!" (Let's Go!) යනුවෙන් පවසා ලොව අභ්‍යවකාශ තරණයේ...


Read More

යුද අපරාධකරුවන්වූ යුද විරුවන් හිටපු ජනපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට නිතිපතා පිං දිය යුතුයි – යසස් ධර්මදාස, ගෝලීය ශ්‍රී ලාංකික සංසදයේ විධායක ලේකම්

පසුගිය 46 වන ජිනීවා සැසිවාරයේදී ශ්‍රී ලංකාව විසින් ඉල්ලා සිටින ලද "ගෑෂ්" වාර්තා ලබාදීම එංගලන්තය විසින් ප්‍රතික්ෂේප කර තිබීම...


Read More

විපක්ෂයේ ජවනිකාව දැක්කාම හිරේ ඉන්න රන්ජන් රාමනායකට, “බඩ කපාගෙන මැරෙන්න” හිතෙන්න ඇති – අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ

මේ රටේ අතිමහත් පොදු ජනතාව ඉතා බලවත් බලාපොරොත්තු පෙරදැරි කරගනිමින් ගොඩනඟාදුන් ගමනක් එහි අඩුපාඩු නැති කොට, වඩා සවිමත්ව ඉදිරියට ගෙනයාමේ වගකී...


Read More