ප‍්‍රධාන පුවත්

චීන ජනපති Shin Jin Ping, පසුගිය ඔක්තෝබර් 13 වන දින ගුවැංඩොං පළාතේ හමුදා කඳවුරකට ගිය අවස්ථාවේ දී, හමුදා සෙබළුන් අමතා යුද්ධයකට සූදානම් වීම සඳහා ඔවුන්ගේ සියලු කැමැත්ත හා ශක්තිය කැප කළ යුතු බව පවසා සිටියේය. චාවෝ නගරයේ චීන මහජන විමුක්ති හමුදා මැරීන් බළකායේ තත්ත්වය පරීක්ෂා කරමින් සිටින අතරතුර දී ඔහු මෙලෙස හමුදා සෙබළුන් ඇමතීම සිදු කරන ලදී.
ජනපති, හමුදාවට දැඩි අවධානයෙන් සිටින ලෙස පවසා සිටි අතර නිරපේක්ෂ කැපවීම, විශ්වසනීයත්වය සහ නිර්දෝෂී බව ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. ඒ අතරම, චීන නායකයා සිහිපත් කළේ මැරීන් බළකාය යනු චීනයේ ජාතික ස්වෛරීභාවය, ආරක්ෂාව, භෞමික අඛණ්ඩතාව සහ චීනයේ අවශ්‍යතා ආරක්ෂා කිරීම සඳහා නිර්මාණය කරන ලද ප්‍රභූ ඒකකයක් බවයි.

පැහැදිලි කරන පරිදි, ෂී ජින් පිංගේ ගුවැංඩොං පළාතේ සංචාරයේ ප්‍රධාන අරමුණ වූයේ “ෂෙන්සෙන්” විශේෂ ආර්ථික කලාපය නිර්මාණය වී 40 වන සංවත්සරය නිමිත්තෙන් රැස්වූ උත්සව රැස්වීමක දී කතා කිරීමයි. CNN වැඩිදුරටත් අදහස් දක්වමින් ප්‍රකාශ කර සිටියේ, කොරෝනා වෛරස් වසංගතය සහ තායිවානය පිළිබඳ ආරවුල් හේතුවෙන් මේ වන විට බීජිං සහ වොෂිංටනය, අයහපත් සබඳතාවල උච්චතම අවස්ථාවට පැමිණ ඇති බවයි.

මයික්‍රො ඉලෙක්ට්‍රොනික් ක්‍ෂේත්‍රයේ, බීජිනය, එක්සත් ජනපදය සමඟ යම් ආකාරයක “ආයුධ තරඟයක්” සඳහා සූදානම් වන බව මීට පෙර වාර්තා විය. නමුත් එය එක්සත් ජනපද ජනාධිපති, ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්ගේ පරිපාලනය විසින් පනවා ඇති සීමාවන් මගහරවා ගැනීම සඳහා චීන බලධාරීන් විසින් සකස් කරන ලද ආරක්ෂක පියවරක් ලෙස හැඳින්වේ.
මූලාශ්‍ර  lenta.ruLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

‘ද්විත්ව පුරවැසි බාධකය’ ඉවත් කෙරෙන 20 වැනි සංශෝධනයේ වගන්තිය තවමත් ඉතිරිව තිබීම පිළිබඳව අපිට සතුටු වීමට බැහැ – අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ

  ‘ද්විත්ව පුරවැසි බාධකය’ ඉවත් කෙරෙන 20 වැනි සංශෝධනයේ වගන්තිය තවමත් ඉතිරිව තිබීම පිළිබඳව සෑහීමකට පත් විය නොහැකි බවත් එම වගන්තිය ඉ...


Read More

20ට එරෙහි මහජන විරෝධය හේතුවෙන් ආණ්ඩුව පස්ස දොර විවෘත කිරීමේ නිර්ලජ්ජිත උත්සහායක-ජාතික සංවිධාන එකමුතුව

මහජන විරෝධයට හිස නමා 20 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයට යම් යම් සංශෝධන ඉදිරිපත් කරන බවට ඊයේ දිනයේදී(19) අමාත්‍යය මණ...


Read More

ජනතා ආශිර්වාදය නැතිව 20 සම්මත කිරීම පරාජයක් – මැදගොඩ අභයතිස්ස හිමි

ජනතා ආශිර්වාදය නොමැතිව විසි වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සම්මත කළත් එය ජයග‍්‍රහණයක් නොව පරාජයක් වන අතර අඩුපාඩු සකස් කරගෙන ...


Read More