විදේශ පුවත්

ඉක්වදෝරයේ වත්මන් ආණ්ඩුවේ මුදල් අමාත්‍යයවරයා විසින් එරට විශ්ව විද්‍යාල වලට සහ බහු තාක්ෂණික ආයාතන වලට වෙන් කළ මුදලින් අමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 98ක් කපා දැමීමට එරෙහිව එරට ශිෂ්‍යය ක්‍රියාකාරීන් සහ විද්වතුන් අධිකරණ ක්‍රියා මාර්ග වලට පිවිසි අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් වූ නඩු කටයුතු අවසන් කරමින් එරට අධිකරණය විසින් තීන්දු කරණු ලැබුවේ මුදල් අමාත්‍යයවරයාට අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයට වෙන් කරන මුදල් කප්පාදු කිරීමේ බලයක් පවතින බවත් ඒ අනුව එළඹෙන මුදල් වර්ෂය සඳහා ආණ්ඩුව විසින් කරනු ලැබූ ඩොලර් මිලියන 98ක මුදල් කප්පාදුව සාධරණ බවත්ය.

ඉක්වදෝර අධිකරණයේ මෙම තීන්දුව සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වන එරට රජයේ උසස් අධ්‍යාපන ආයාතන වල පරිපාලකයන් සඳහන් කරන්නේ උසස් අධ්‍යාපන ආයාතන 31ක කටයුතු වලට අධිකරණයේ තීන්දුව බලපාන බවයි.ඔවුන්ට අනුව එරට උසස් අධ්‍යාපන ආයාතන වල සේවය කරන සේවකයන්ගේ වැටුප් වලට සහ ඒවායේ අධ්‍යාපනයේ තත්වය පහත වැටීමට බලපාන බවයි.

ඉක්වදෝරයේ ජනාධිපති ලෙනින් මොරෙඤ්ඤෝ ගේ පාලක පක්ෂය අනුගමනය කරන නව ලිබරල්වාදී සමාජ ආර්ථික ප්‍රතිපත්ති ඉක්වදෝර ජනසමාජය බරපතල ලෙස පිරිහීමකට ලක් කර ඇති බව එරට සමාජ ක්‍රියාකාරිහු චෝදනා කරති. කෙසේ වුවද ශිෂ්‍යය ක්‍රියාකාරිකයන් සඳහන් කරන්නේ අධිකරණය සමාජ අභිලාශයන් අවබෝධ කර නොගෙන තීන්දු ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති හෙයින් අධිකරණයේ මෙම තීරණයට එරෙහිව වීදි බසින බවයි.

ඉක්වදෝරයේ හිටපු ජනාධිපති ආචාර්ය රැෆායල් කොරයා මහතා බලයේ සිටි වසර දහයක කාලය තුළ ඉක්වදෝර සමාජය ඉතා සුරක්ෂිත තත්වයකට පත් කර තිබූ බවත් වත්මන් නව ලිබරල්වාදී ලෙනින් මොරෙඤ්ඤෝ ගේ පාලක පක්ෂය ඉක්වදෝර සමාජය ඉතා බරපතල ඛෙදවාචකයකට ඇද දමා ඇති බවත් පසුගිය දිනවල කෝවිඩ්19 වසංගතය හේතුවෙන් මියගිය අයගේ මළ සිරුරු ඉක්වදොරයේ නගරවල වීදිවල කුණුවන තත්වයට පත්ව තිබූ බවද දේශපාලන විචාරකයෝ පවසති.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

මෛත්‍රීගෙන් – රනිල්ගෙන් ආන්දෝලනාත්මක හෙළිදරව්වක්

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන සහ හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ යන මහත්වරුන් පාස්කු ඉරිදා ප්‍...


Read More

නිව් ඩයමන්ඩ් නෞකාව අයත් සමාගමෙන් රුපියල් මිලියන 442 ක සම්පූර්ණ වන්දිය ගෙවීමට එකඟ වෙයි

මෙරට මුහුදු සීමාවේදී  ගිනි ගෙන අනතුරට ලක්වූ එම්.ටී. නිව් ඩයමන්ඩ් නෞකාව අයත් සමාගමෙන් ඉල්ලා තිබූ රුපියල් මිලියන 442 ක සම්පූර්ණ වන්දි මුදල ...


Read More

20 ට ආණ්ඩුවෙන් සංශෝධන 4ක්

මේ වනවිට මැතිසබයට ඉදිරිපත් කර තිබෙන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 20 වැනි සංශෝධනයට කාරක සභා අවස්ථාවේදී ප්‍රධාන සංශෝධන 4ක් ඉ...


Read More