දේශීය පුවත්

සෞඛ්‍යාරක්ෂිත ක්‍රමවේද තහවුරු කර ඇති බැවින් කිසිදු බියකින් හෝ සැකයකින් තොරව මහ මැතිවරණ ඡන්ද ප්‍රකාශ කිරීමට පැමිණෙන ලෙස මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව සහ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය ඡන්දදායකයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී.

සෞඛ්‍ය ආරක්ෂිතව ඡන්ද විමසීම සිදු කිරීම සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයාගේ පූර්ණ අධීක්ෂණය යටතේ සිදු කෙරේ. ඒ සඳහා දහ දෙනකුට අධික සෞඛ්‍ය සේවකයන් පිරිසක් රාජකාරියේ යොදවා ඇත. මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරුන් 2800ක් සෑම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයක්ම ආවරණය වන පරිදි යොදවා ඇති බව සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් විශේෂඥ වෛද්‍ය අනිල් ජාසිංහ පවසයි.

සෑම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයක්ම අවස්ථා තුනකදී විෂබීජහරණය කිරීමට කටයුතු යොදා ඇති අතර අත් සේදීම සඳහා පහසුකම්ද සපයා ඇත.

නිවසට වඩා ඡන්ද මධ්‍යස්ථානය සියයට දෙසීයක් (200%) සුරක්ෂිත බව මැතිවරණ කොමසාරිස් ජනරාල් සමන් ශ්‍රී රත්නායක පැවසීය. ඡන්ද මධ්‍යස්ථාන රාජකාරි සඳහා යොදවන්නේ අදාළ දිස්ත්‍රික්කයේම නිලධාරීන් බවද ඔහු කීවේය. ඡන්ද මධ්‍යස්ථානවලට පැමිණෙන්නේ ගමේ පදිංචිකරුවන් බවත්, ඔවුන් පිළිබඳව එකිනෙකා දන්නා බැවින් සැකයක් ඇතිකර ගත නොගත යුතු බවද මැතිවරණ කොමසාරිස් ජනරාල්වරයා පවසයි.

ඡන්ද මධ්‍යස්ථානය ප්‍රදේශයේ ග්‍රාම නිලධාරීවරයා භාරගත් පසු ප්‍රදේශයේ පළාත් පාලන ආයතනය හරහා විෂබීජහරණයට ලක් කෙරෙන බවත්, ඡන්ද මධ්‍යස්ථාන තුළදී ඡන්දදායකයාට අවස්ථා තුනකදී අත් සේදීම්කාරක ලබාදෙන බවද ඔහු කීවේය. මුඛ ආවරණ පැලඳීම අනිවාර්ය කර ඇති අතර මුඛ ආවරණ නොපැලඳ ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයට පැමිණෙන ඡන්දදායකයන්ට එහිදී මුඛ ආවරණයක් ලබාදීමටද කටයුතු කරයි. ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීම සඳහා පැමිණීමේදී කළු හෝ නිල් පෑනක් රැගෙන එන ලෙසත්, ඡන්දදායකයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින බවද මැතිවරණ කොමසාරිස් ජනරාල්වරයා පවසයි.

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

පළාත් කිහිපයකට මි.මී 100 ඉක්මවු වැසි

බස්නාහිර, සබරගමුව සහ මධ්‍යම පළාත්වලත් ගාල්ල සහ මාතර දිස්ත්‍රික්කවලත් ඇතැම් ස්ථානවලට මි.මී 100 ඉක්මවු තද වැසි ඇති විය හැකිය....


Read More

කොරෝනා වෛරසයේ නව ප්‍රභේදය ගැබිණි මව්වරුන්ට සහ දරුවන්ට මාරාන්තිකයි!

ශ්‍රී ලංකාව තුළ පැතිරී යන කොරෝනා වෛරසය සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් හෝමාගම මූලික රෝහලේ ප්‍රසව හා නාරි විශේෂඥ වෛද්‍ය ආර...


Read More

නිරෝගී අනාගත පරපුරක් බිහිකිරීමට නම් කාබනික පොහොර භාවිතයට යොමු වීම අත්‍යයවශ්‍යයි-ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ

"දේශගුණික විපර්යාසයන්ට තිරසර විසඳුම් සහිත හරිත ශ්‍රී ලංකාවක් ඇතිකිරීමේ ජනාධිපති කාර්ය සාධක බළකායේ" සමාජිකයන් සමග පෙරේදා (11) පැවති...


Read More