දේශීය පුවත්

සෞඛ්‍යාරක්ෂිත ක්‍රමවේද තහවුරු කර ඇති බැවින් කිසිදු බියකින් හෝ සැකයකින් තොරව මහ මැතිවරණ ඡන්ද ප්‍රකාශ කිරීමට පැමිණෙන ලෙස මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව සහ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය ඡන්දදායකයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී.

සෞඛ්‍ය ආරක්ෂිතව ඡන්ද විමසීම සිදු කිරීම සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයාගේ පූර්ණ අධීක්ෂණය යටතේ සිදු කෙරේ. ඒ සඳහා දහ දෙනකුට අධික සෞඛ්‍ය සේවකයන් පිරිසක් රාජකාරියේ යොදවා ඇත. මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරුන් 2800ක් සෑම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයක්ම ආවරණය වන පරිදි යොදවා ඇති බව සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් විශේෂඥ වෛද්‍ය අනිල් ජාසිංහ පවසයි.

සෑම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයක්ම අවස්ථා තුනකදී විෂබීජහරණය කිරීමට කටයුතු යොදා ඇති අතර අත් සේදීම සඳහා පහසුකම්ද සපයා ඇත.

නිවසට වඩා ඡන්ද මධ්‍යස්ථානය සියයට දෙසීයක් (200%) සුරක්ෂිත බව මැතිවරණ කොමසාරිස් ජනරාල් සමන් ශ්‍රී රත්නායක පැවසීය. ඡන්ද මධ්‍යස්ථාන රාජකාරි සඳහා යොදවන්නේ අදාළ දිස්ත්‍රික්කයේම නිලධාරීන් බවද ඔහු කීවේය. ඡන්ද මධ්‍යස්ථානවලට පැමිණෙන්නේ ගමේ පදිංචිකරුවන් බවත්, ඔවුන් පිළිබඳව එකිනෙකා දන්නා බැවින් සැකයක් ඇතිකර ගත නොගත යුතු බවද මැතිවරණ කොමසාරිස් ජනරාල්වරයා පවසයි.

ඡන්ද මධ්‍යස්ථානය ප්‍රදේශයේ ග්‍රාම නිලධාරීවරයා භාරගත් පසු ප්‍රදේශයේ පළාත් පාලන ආයතනය හරහා විෂබීජහරණයට ලක් කෙරෙන බවත්, ඡන්ද මධ්‍යස්ථාන තුළදී ඡන්දදායකයාට අවස්ථා තුනකදී අත් සේදීම්කාරක ලබාදෙන බවද ඔහු කීවේය. මුඛ ආවරණ පැලඳීම අනිවාර්ය කර ඇති අතර මුඛ ආවරණ නොපැලඳ ඡන්ද මධ්‍යස්ථානයට පැමිණෙන ඡන්දදායකයන්ට එහිදී මුඛ ආවරණයක් ලබාදීමටද කටයුතු කරයි. ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීම සඳහා පැමිණීමේදී කළු හෝ නිල් පෑනක් රැගෙන එන ලෙසත්, ඡන්දදායකයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින බවද මැතිවරණ කොමසාරිස් ජනරාල්වරයා පවසයි.

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

නව අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරු පත් කෙරේ – වෛද්‍ය අනිල් ජාසිංහ පරිසර අමාත්‍යාංශයට

නව කැබිනට් අමාත්‍යාංශ 25ක් සඳහා ලේකම්වරු පත්කර තිබේ. ඔවුන්ගේ පත්වීම් ලිපි ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා විසින් අද (13) පස්වරුවේ ...


Read More

ශ්‍රී ලන්කන් ගුවන් යානයෙන් චීනයට ගිය 23 දෙනෙකුට කොරෝනා : ගුවන් ගමන් සති 04කට අත්හිටුවයි

පසුගිය අගෝස්තු 07 වනදා කොළඹ සිට චීනයේ ෂැංහයි ගුවන්තොටුපළ බලා ගිය ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් යානයේ මගීන් අතරින් කොරෝනා රෝගීන් 23 දෙනෙකු වාර්...


Read More

19 අහෝසි කිරීමක් නෑ, තාවකාලික වෙනස්කම් කිහිපයක් දැනට කරගන්න වෙයි – වාසුත් ලනුව ගිලියි

19 වැනි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අහෝසි කිරීමක් මේ මොහොතේ සිදු නොකෙරෙනු ඇති බවත් තාවකාලික වෙනස්කම් කිහිපයක් පමණක් සිදුකෙ...


Read More