දේශීය පුවත්

බෞද්ධ පිරිවෙන් සඳහාම වෙන්වූ දෙපාර්තමේන්තුවක් අවශ්‍ය බවට වන ඉල්ලීම සහ සමාජ වැඩපිළිවෙල, ඊට එරෙහිව දක්නට ලැබෙන යම් ප්‍රකාශ පිළිබඳව ලංකා ලීඩ් ජාතික සංවිධාන වල මතය විමසන ලදි. මේ වෛද්‍ය වසන්ත බණ්ඩාර මහතාගේ අදහස් ඔහුගේම වචනයෙන් –

‘‘ පාස්කු ප්‍රහාරයට පසු එළිදරව් වූ තොරතුරු අනුව මුස්ලිම් දරුවන් ආගමික අන්තවාදයට පොළඹවන මද්‍රසා පාසැල් ගැන සමාජයේ විශාල විරෝධතාවයක් එල්ල වුණා. ඒ වෙලාවේ මුස්ලිම් අන්තවාදයට යමින් උදව් කරමින් එහෙත් මතුපිටින් ව්‍යාජ ලෙස විරෝධය පළ කරන යම් මුස්ලිම් උගතුන් පිරිසක් මැදට පැනල කියනවා මද්‍රසා පාසැල් නීතිගත කරන්න වෙනම නීතික් අවශ්‍යයි කියලා. ඒ සඳහා ඔවුන් ඉතා කෙටි කලකින් නීතියකුත් කෙටුම්පත් කළා. ඔවුන් කළේ ඉතා සූක්ෂමව වෙලාව බලලා නීතිවිරෝධී පාසැල් නීත්‍යානුකූල කරලා ඒවා රජයේ වියදමින් නඩත්තු කරන්න හදන සූක්ෂම වැඩක්. කළ යුතු වන්නේ සියලු අධ්‍යාපන ආයතන අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ අධීක්ෂණයට ලක් කිරීමයි. එක එක ආගම් වලට පාසල් හෝ අධ්‍යාපන ආයතන වෙන වෙනම නීති යටතේ පවත්වාගෙන යාමේ උවමනාව තිබෙන්නේ ආගමික අන්තවාදීන්ට. ඒ නිසා පිරිවෙන් දෙපාර්තමේන්තුවක් ඉල්ලීම මුස්ලිම් අන්තවාදීන්ගේ ලනු ගිලීම නිසා සිදුවන දෙයක්.‘‘One thought on “පිරිවෙන් දෙපාර්තමේන්තුවක් හදන වැඩේ ඉස්ලාම් අන්තවාදයට උඩ ගෙඩි දෙන ගොන් වැඩක් – ජාතික සංවිධාන”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

මත්ද්‍රව්‍ය වැටලීම් සම්බන්ධ සියලු තොරතුරු නිලධාරීන්ම ‘වෙලේ සුදාට’ දීලා

තමා පොලිස් මත්ද්‍රව්‍ය නාශක කාර්යංශයේ අධ්‍යක්ෂකවරයාව සිටි කාලය තුළ දී එහි වැටලීම් සම්බන්ධ තොරතුරු වෙලේ සුදා වෙත නිලධ...


Read More

කොරෝනා ආසාදිතයින් 57 දෙනෙක් හඳුනා ගනී

අද (09) දිනයේ දී කොවිඩ් 19 ආසාදිතයින් 56 දෙනෙක් හඳුනා ගෙන ඇති බව  සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් විශේෂඥ වෛද්‍ය අනිල් ජා...


Read More

අප්‍රිකානු රටවල සිට පැමිණි ශ්‍රී ලාංකිකයින් 8කට මැලේරියාව

අප්‍රිකානු රටවල සිට මෙරටට පැමිණි ශ්‍රී ලාංකිකයින් 08 දෙනෙකු මැලේරියා ආසාදිතයින් බවට අනාවරණය වී තිබේ. මැලේරියා මර්දන ව්&#...


Read More