විදේශ පුවත්

 

ඉරානය COVID19 වෛරසය හඳුනා ගැනීමට කෘතිම බුද්ධියකින් සමන්විත නව මෘදුකාංගයක් එළිදක්වා තිබේ. ඉරාන විශ්වවිද්‍යාල වල එකතුවක් විසින් මාසයක් වැනි කෙටි කාලයක් තුලදී මෙම මෘදුකාංගය සංවර්ධනය කිරීමට සමත් වී ඇත. මෙහිදී කෘතිම බුද්ධියක් මගින් ආසාදිත පෙනහළුවල CT (Computer Tomography) ස්කෑන් විශ්ලේෂණය කරන අතර එය ක්ෂණිකව ප්‍රතිඵල ලබා දීම ද සිදු කරයි.

දැනට ලොව පුරා COVID19 වෛරසය හඳුනා ගැනීමට PCR (Polymerase Chain Reaction) පරීක්ෂාව යොදා ගන්නා අතර එහිදී වෛරසයේ ජාන හදුනා ගැනීම මගින් රෝගය සනාථ කරයි. ඉරාන විද්‍යාඥයින්ගේ නව පරීක්ෂණ මෘදුකාංගය මගින් රෝග නිශ්චය සිදුකරන්නේ රෝගීන්ගේ පෙනහළු වල අසාමාන්‍යතා හඳුනා ගැනීම මගින් වීම විශේෂත්වයකි.

එක්සත් ජනපදය ඉරානයට යොදා ඇති සම්බාධක හේතුවෙන් වෛද්‍ය පරීක්ෂණ උපකරණ ලබා ගැනීමට බාධා එල්ලවීම නිසා රට තුළම පරීක්ෂණ කිරීමට උපකරණයක් නිපද වීමේ අවශ්‍යතාවය මත ඔවුන් මෙම මුදුකාංගය නිපදවීමට පෙළඹී තිබේ. කෙසේ නමුත් අධ්‍යයන කටයුතුවලින් CT ස්කෑන් ක්‍රමය PCR ක්‍රමයට වඩා විශ්වාසදායක බව හෙළි වී ඇත.

මූලාශ්‍ර  – www.rt.com



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

UNP එකෙන් අයින් කළ 99 දෙනා මෙන්න

එක්සත් ජාතික පක්ෂයට එරෙහිව සමගි ජන බලවේගය යටතේ මහා මැතිවරණයට නාම යෝජනා ලබා දුන් හිටපු විපක්ෂ නායක සජිත් ප්‍රේමදාස මහතා ප්‍ර...


Read More

මැතිවරණ කොමිසමේ නිලධාරීන්ට එන්.ජී.ඕ සත්කාර – නිලධාරීන්ගෙන්ම විවේචන

පසුගිය 27 සහ 28 දින වල බේරුවල ප්‍රදේශයේ හෝටලයකදී මැතිවරණ දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය කොමසාරිස්වරුන්ට සහ කොමිසමේ නිලධාරීන්ට එන්...


Read More

වී වගාවට සහ සහල් කර්මාන්තයට වින කටින්නේ සහල් මාෆියාවක්ද නැතහොත් තිරිඟු පිටි මාෆියාවද?

වි වගාව සහ සහල් කර්මාන්තය විනාශ කිරීම සඳහා දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ ක්‍රියාත්මක වූ ක්‍රියාවලිය රටේ ආහාර සුරක්ෂිතතාවය අනතුරට ලක් ...


Read More