දේශීය පුවත්

ජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදය මගින් සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක්ෂණ අරමුදලට මුදල් පරිත්‍යාග කිරිම

1. කොරෝනා වෛරසය තුරන් කිරීම මූලික අරමුණ වශයෙන් තබාගෙන අතිගරු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමාගේ උපදෙස් පරිදි “සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක්ෂණ අරමුදල” නමින් අරමුදලක් පිහිටුවා ඇති අතර එම අරමුදල සඳහා ජනාධිපති අරමුදලින් රුපියල් මිලියන සියයක් මේ වන විටත් බැර කොට ඇත.

2. ජාතික විදවද් භික්ෂු සංසදයේ ගෞරවණීය ඉල්ලීම අනුව අතිගරු ජනාධිපතිතුමාගේ ජාත්‍යන්තර සංස්කෘතික හා ආගමික කටයුතු පිළිබඳ ගරු උපදේශක, කැලණිය නාගානන්ද විශ්වවිද්‍යාලයේ උපකුපති ආචාර්ය බෝදාගම චන්දිම ස්වාමීන්ද්‍රයන් වහන්සේ විසින් රුපියල් ලක්ෂ සියයක (රුපියල් මිලියන දහයක) මුදලක් පරිත්‍යාග කිරීමට කැමැත්ත
පළ කර ඇති අතර ජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදයේ සාමාජික භික්ෂූන් වහන්සේලා සහ විශ්වවිද්‍යාලයවල ආචාර්ය ස්වාමීන් වහන්සේලා ද මෙම අරමුදලට මුදල් පරිත්‍යාග කිරීමට කැමැත්ත පළ කර ඇත.

3. මෙම අරමුදලට ආධාර ලබා දී ජාතියේ සෞඛ්‍යය හා සමාජ සංරක්ෂණය සඳහා අතිගරු ජනාධිපතිතුමන් විසින් ගනු ලබන ප්‍රයත්නයට දායක වන මෙන් දේශීය හා විදේශීය මහා සංඝරත්නයෙන් නමස්කාර පූර්වක ව ඉල්ලා සිටින අතර පොදු මහ ජනතාවට ද මෙම අරමුදල සඳහා හැකි පමණින් දායක වන මෙන් කාරුණික ව ඉල්ලා සිටිමු.

මහාචාර්ය මැදගොඩ අභයතිස්ස ස්ථවිර
ආචාර්ය මාදුරුඔයේ ධම්මිස්සර ස්ථවිර
(සංවිධායක මණ්ඩලය වෙනුවෙන්)

කොරෝනා හෙවත් COVID-19 වෛරසය රට තුළ ව්‍යාප්තිය පාලනය සහ ඒ හා සමගාමී සමාජ සුබසාධන කාර්යයන් පහසු කරනු පිණිස ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා විශේෂ අරමුදලක් ස්ථාපනය කරයි.

එය “COVID-19 සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක්ෂණ අරමුදල” (COVID -19 Health Care and Social Security Fund) ලෙස නම් කර ඇත.

ලංකා බැංකුවේ ආයතන ශාඛාවේ වෙනම විශේෂ ගිණුමක් මේ සඳහා ආරම්භ කර ඇත.

ගිණුම් අංකය 85737373 වේ.

ජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදය මගින් සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක සංරක්ෂන අරමුදලට මුදල පරිත්‍යග කිරිම

ජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදය මගින් සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක සංරක්ෂන අරමුදලට මුදල පරිත්‍යග කිරිමජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදය මගින් සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක සංරක්ෂන අරමුදලට මුදල පරිත්‍යග කිරිම1. කොරෝනා වෛරසය තුරන් කිරීම මූලික අරමුණ වශයෙන් තබාගෙන අතිගරු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂමැතිතුමාගේ උපදෙස් පරිදි “සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක්ෂණ අරමුදල” නමින් අරමුදලක් පිහටි වා ඇති අතර එම අරමුදල සඳහා ජනාධිපති අරමුදලින් රුපියල් මිලියන සයි යක් මේ වන විටත් බැර කොට ඇත.2. ජාතික විදවද් භික්ෂු සංසදයේ ගෞරවණීය ඉල්ලීම අනුව අතිගරු ජනාධිපතිතුමාගේ ජාත්‍යන්තර සංස්කෘතික හා ආගමික කටයුතු පිළිබඳ ගරු උපදේශක, කැලණිය නාගානන්ද විශ්වවිද්‍යාලයේ උපකුපති ආචාර්ය බෝදාගම චන්දිම ස්වාමීන්ද්‍රයන් වහන්සේ විසනි රුපියල් ලක්ෂ සියයක (රුපියල් මිලියන දහයක) මුදලක් පරිත්‍යාග කිරීමට කැමැත්තපළ කර ඇති අතර ජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදයේ සාමාජික භික්ෂූන් වහන්සේලා සහ විශ්වවිද්‍යාලයවල ආචාර්ය ස්වාමීන් වහන්සේලාද මෙම අරමුදලට මුදල් පරිත්‍යාග කිරීමට කැමැත්ත පළ කර ඇත.3. මෙම අරමුදලට ආධාර ලබා දී ජාතියේ සෞඛ්‍යය හා සමාජ සංරක්ෂණය සඳහා අතිගරු ජනාධිපතිතුමන් විසින් ගනුලබන ප්‍රයත්නයට දායක වන මෙන් දේශීය හා විදේශීය මහා සංඝරත්නයෙන් නමසක්ර පූර්වක ව ඉල්ලා සිටින අතරපොදු මහ ජනතාවට ද මෙම අරමුදල සඳහා හැකි පමණින් දායක වන මෙන් කාරුණික ව ඉල්ලා සිටිමු.මහාචාර්ය මැදගොඩ අභයතිස්ස සථ් විරආචාර්ය මාදුරුඔයේ ධම්මිසර ස්ථවිර(සංවිධායක මණ්ඩලය වෙනුවෙන්)

Gepostet von Samannesana සමන්නේසනා am Dienstag, 24. März 2020One thought on “නුතන භික්ෂුන්ගේ කාර්යභාරය ජාතික විද්වද් භික්ෂු සංසදය නැවතත් සියතට ගනි. සෞඛ්‍ය හා සමාජ සංරක්ෂණ අරමුදලට ලක්ෂ සියයක්”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

විදුර වික්‍රමණායකට පැටලිලා තියෙන තරම අනුව ජනාධිපතිගේ අභියෝගයේ තරම පෙනේ – ජාතික සංවිධාන වලින් විදුරට ටොක්කක්

සහල් පාලන මිල පැනවීමේදී මෝඩකමක් නොවේ නම් කුමන්ත්‍රණයක් සිදුවී ඇති බවට ජාතික සංවිධාන විසින් ප්‍රභල මතයක් ගොඩ නැගූ බැවින් විද...


Read More

කොටි ඩයස්පෝරාවේ දැඩි බලපෑම මත ශී‍්‍ර ලංකාවට එරෙහි මානව හිමිකම් යෝජනාව ලබන වසරේ යළිත් කරලියට

ජිනීවා යෝජනාවෙන් ශී‍්‍ර ලංකාව ඉවත් වීම ගැන තැකීමක් නොකර එම යෝජනාව 2021 මාර්තු මස පැවැත්වෙන 47 වැනි ජිනීවා මානව හිමිකම් සමුළ...


Read More

ලොස් ඇන්ජලිස් නුවරට ඇඳිරි නීතිය!

ඊයේ(30) අමෙරිකානු වේලාවෙන් රාත්‍රී 8 සිට නැවත දැනුම් දෙන තුරු ඇඳිරි නීතිය පැනවීමට ලොස් ඇන්ජලිස් නුවර නගරාධිපති එරික් ගාර්සෙට්ටි මහ...


Read More