විදේශ පුවත්

ඉරානය චන්ද්‍රිකා යානයක් අභ්‍යවකාශයට දියත් කිරීමට උත්සහා කිරීම සම්බන්ධයෙන් අමෙරිකාව දැඩි සේ නොසන්සුන්තාවයට පත්ව ඇති බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා සඳහන් කරයි.මේ සම්බන්ධයෙන් ප්‍රකාශයක් නිකුත් කළ අමෙරිකානු රාජ්‍යය ලේකම් මයික් පොම්පෙයෝ සඳහන් කරන්නේ අමෙරිකාව මින් ඉදිරියට ඉරානයට කිසිදු ආකාරයකින් උඩු ගුවනට චන්ද්‍රිකා දියත් කිරීමට ඉඩ නොතබන බවයි.

අමෙරිකාව ඊයේ(11) කළ ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් විග්‍රහයක යෙදෙන විදෙස් විත්ති විචාරකයින් පවසන්නේ, 2015 වර්ෂයේදී ඉරානය න්‍යෂ්ඨික වැඩ පිළිවෙල දියත් කළ වහාම අමෙරිකාව මෙවැනිම ආකාරයේ හැසිරීමක යෙදුනු බවයි. එහෙත් 2018 වර්ෂය වනවිට අමෙරිකාව ඉරානයට එරෙහිව පනවා තිබූ සම්බාධක ඒක පාර්ශවීයව ඉවත් කරගනු ලැබූ බව විදෙස් විත්ති විචාරකයෝ පෙන්වා දෙති.

ඔවුනට අනුව අමෙරිකාව ඉරාන න්‍යෂ්ඨික වැඩ පිළිවෙළට අකුල් හෙලීමට නොයෙකුත් බලපෑම් එල්ල කළේය. ඒවා අතර තමන්ගේම කඳවුරේ සගයන්ට පවා අනවශ්‍ය ලෙස මැදිහත් වෙමින් ඉරානය සමඟ ගනුදෙනු කරන සමාගම් වලට පවා වක්‍රාකාර අමෙරිකානු සම්බාධක පැනවීමට කටයුතු කළේය.

ඉරානයේ අසාර්ථක චන්ද්‍රිකා දියත් කිරීම පවා හුවා දක්වමින් අමෙරිකාව කටයුතු කරන්නේ ඉරාන රාජ්‍ය ප්‍රතිපත්තියේ කිසිදු අංගයක් සාර්ථක කර ගැනීමට ඉඩ දීමට අමෙරිකාව සූදානම් නැතිබවයි. සත්‍ය තත්වයනම් ඉරානය චන්ද්‍රිකාව අභ්‍යවකාශ ගතකිරීම තනිකරම සාමකාමී ක්‍රියාවක් බවත් එහි අසාර්ථකත්වය විසින් ඉරාන රාජ්‍යයේ අරමුණුපවා ළඟා කරගැනීමට අපහසු වූ බවයි.

“සෑම අසාර්ථක චන්ද්‍රිකා ගුවන්ගත කිරීමකින්ම ඉරානය අත්දැකීම් එකතුකරගනු ලබනවා. එම අත්දැකීම් සාමකාමී අභ්‍යවකාශ වැඩසටහනක් යන වදනට මුවාවී මිසයිල නිෂ්පාදන වැඩසටහන ඉදිරියට ගෙනයාමට ඔවුනට අවස්ථාව ලැබෙනවා.”යැයි අමෙරිකානු රාජ්‍යය ලේකම් මයික් පොම්පෙයෝ අවධාරණය කළේය.

ජීවන්ත ජයතිස්ස
[email protected]Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

2021 මාර්තු වන තෙක් ජිනීවා යෝජනාවලියෙන් ඉවත් විය නොහැකියි… මානව හිමිකම් කවුන්සිල ආරංචි මාර්ග කියයි

2021 මාර්තු මස වන තෙක් ජිනීවා යෝජනාවෙන් ඉවත් විය නොහැකි බව මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ ආරංචි මාර්ග ඊයේ පැවසීය. එම යෝජනාව සම්මත වූවක් නිසා එල...


Read More

පාන්පිටි මාෆියාව ජනපතිට කොකා පෙන්වයි – බදු සහන දීර්ඝ කෙරේ.

ජනපතිවරයා සහ අමාත්‍ය මණ්ඩලය වී ගොවියා රැකබලා ගැනීම සඳහා ප්‍රභල පියවර රැසක් ගෙන ඇති තත්වයක් යටතේ භාණ්ඩාගාර නිලධාරීන් ඊට ප්&#...


Read More

බහුජාතික සබන් මාෆියාකාරයින්ගෙන් ‘‘ලංකා ලීඩ් නිව්ස් ‘‘ වෙත තර්ජන

ශ්‍රී ලංකාවේ බහුජාතික  සමාගමක් විසින් නිශ්පාදනය කරන සබන් නිශ්පාදනවල සෝඩියම් ඇල්කයිල් සල්ෆේට් සහ සෝඩියම් ඩොඩෙසයිලි බෙන්සීන් සල්ෆේට්...


Read More