දේශීය පුවත්

රුසියානු හමුදා, රුසියාවේ දකුණු ප්‍රදේශයට යුක්‍රේන හමුදා එල්ල කළ දැවැන්ත ප්‍රහාරයක් ව්‍යර්ථ කිරීමට සමත්වූ බව රුසියානු ආරක්ෂක අමාත්‍ය සර්ජි ෂොයිගු ඊයේ(21) ප්‍රකාශ කළේය. රුසියානු ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයාට අනුව රුසියානු හමුදා විසින් මෑත සතිවල යුක්‍රේන හමුදාවලට දැවැන්ත හානි සිදු කර තිබේ.

“නිකොලෙව් සහ ක්‍රිවෝයි රොග් දෙසට ප්‍රහාරයක් දියත් කිරීමට යුක්රේන සන්නද්ධ හමුදාවන් දැරූ සියලු උත්සාහයන් ව්‍යවර්ථ කරනු ලැබුවා” රුසියානු ආරක්ෂක අමාත්‍යයවරයා අනාවරණය කළේය.

අමාත්‍යවරයා, යුක්රේනයේ මෑත කාලීන හමුදා ගැටුම් වලින් සිදු වූ හානි පිළිබඳ හෙළිදරව් කරමින් , පසුගිය සති තුන ඇතුළත කියෙව් හමුදාවන්ට යුද ටැංකි 208 ක්, සන්නද්ධ සෙබළුන් ප්‍රවාහන වාහන 245 ක් සහ අනෙකුත් සන්නද්ධ හමුදා වාහන 186 ක් ද ඇතුළුව 7,000 කට වඩා වැඩි හමුදා සෙබළුන් ගණනක් අහිමි වී ඇති බව අනාවරණය කළේය. මීට අමතරව යුක්‍රේන හමුදාවට අයත් ගුවන් යානා 15ක් බිම හෙලීමට රුසියානු යුද සෙබලු සමත්ව ඇත.

අමාත්‍යවරයා, නිකුත් කළ නිවේදනයකට අනුව අර්ධ වශයෙන් රටපුරා බලමුලු ගැන්වීමේ කොටසක් ලෙස රුසියාව 300,000 රක්ෂිතයන් කැඳවන බවත්, කිලෝමීටර් 1,000 කට ආසන්න දිගකින් යුත් මොස්කව් සහ යුක්රේන දේශ සීමාව ආරක්ෂා කිරීමට අලුතින් පැමිණි හමුදා භාවිතා කරන බවත්ය.

අමාත්‍යවරයා යුක්රේනයේදී රුසියානු හමුදාවන්ට සිදු වූ සම්පූර්ණ පාඩුව හෙළිදරව් කළ අතර, රුසියානු සෙබළුන් 5,937 ක් මිය ගිය බව අනාවරණය කළේය. යුක්‍රේන හමුදා භටයින් 61,207 ක් ගැටුම් වලින් මිය ගිය ඇති බව අනාවරණය කළ රුසියානු ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා මියගිය යුක්‍රේන හමුදා සෙබළු ගණන මියගිය රුසියානු සෙබළු ගණන මෙන් දස ගුණයකින් වැඩි බවද අනාවරණය කළේය.Leave a Reply

Your email address will not be published.

ප‍්‍රධාන පුවත්

ගැසට් කළ අධි ආරක්ෂිත කලාප ඉවත්කිරීමේ සූදානමක්!

කොළඹ නගරයේ විශේෂ ප්‍රදේශ කිහිපයක් අධි ආරක්ෂිත කලාප ලෙස නම් කරමින් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා...


Read More

ණය ප්‍රතිව්‍යුහගතකරණයට ජපානයේ සහාය – අවලංගු වූ ජපාන ව්‍යාපෘති නැවත අරඹන බවට ජනපති රනිල්ගෙන් පොරොන්දුවක් – සිංගප්පූරු අගමැතිටත් තවත් පොරොන්දුවක්

ශ්‍රී ලංකාවේ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සඳහා ණය හිමියන් සමඟ සාකච්ඡා කොට ප්‍රමුඛ කාර්යභාරයක් ඉටු කිරීමට ජපානය ප්&...


Read More

බයිඩෙන්ගේ හිටපු ප්‍රකාශිකාව “මැතිවරණ” අනතුරු ඇඟවීමක් නිකුත් කරයි

අමෙරිකානු ජනාධිපතිගේ හිටපු ප්‍රකාශිකාවක් වන ජෙන් සාකි මහ්ත්මිය මාධ්‍යය වෙත අදහස් දක්වමින් එළඹෙන අමෙරිකානු මහ මැතිවරණය ඡන්දද...


Read More