දේශීය පුවත්

“ඉන්දියානු සාගර කලාපය සාමයේ සාගර කලාපයක් විය යුතුයි; යන දැඩි ස්ථාවරයක අප සිටිනවා. ඒ නිසයි චීන සන්නිවේදන නෞකාවට අවසර දුන් පරිදිම හම්බන්තොට වරායට පැමිණීමට අවකාශ ලබා දිය යුතුයි; යන මතයේ අප දිගින් දිගටම සිටියේ.”
-ජානිපෙ නායක විමල් වීරවංශ
ඉන්දියානු සාගර කලාපය සාමයේ සාගර කලාපයක් විය යුතුයි; ගැටුමේ සාගර කලාපයක් – සතුරු කඳවුරුවල සාගර කලාපයක් නොවිය යුතුයි; යන දැඩි ස්ථාවරයක තමන් සිටින බවත් ඒ නිසා චීනයේ යුආන් වැංග් 5 සන්නිවේදන තාක්ෂණ නෞකාවට අවසර දුන් පරිදිම හම්බන්තොට වරායට පැමිණීමට ශ්‍රී ලංකා රජය අවකාශය ලබා දිය යුතුයි; යන මතයේ තමන් ඇතුළු ස්වාධීන පක්ෂ එකමුතුව දිගින් දිගටම සිටි බවත් ජාතික නිදහස් පෙරමුණේ නායක, හිටපු අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ මහතා සඳහන් කළේය.

අද(16) දින හම්බන්තොට වරායට සේන්දු වූ චීනයේ යුආන් වැංග් 5 සන්නිවේදන තාක්ෂණ නෞකාව පිළිගැනීම වෙනුවෙන් සංවිධානය කර තිබූ උත්සව සභාව අමතමින් ඒ මහතා මෙසේ සඳහන් කළේය.
එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ වීරවංශ මහතා මෙසේද පැවසීය.

“අතීතයේ අප මේ පය ගසා සිටින පොළොව සිංහලේ, සිලෝන් ආදී නම්වලින් හඳුන්වා තිබුණත් අද එය හඳුන්වන්නේ ශ්‍රී ලංකාව යනුවෙනුයි. මේ පොළොව ශ්‍රී ලංකාව වූවාට ඒහා බැඳුණු අහස සහ මහමුහුද තමයි අප ලෝකයත් සමග සම්බන්ධ කරන්නේ. අපට අයිති මේ පොළවේ ස්වෛරීභාවයේ සීමාව ඇතුළෙ, මේ අහසේ හා මහ මුහුදේ අපට අයිති ප්‍රමාණයන් තිබෙනවා. රාජ්‍යයක් ලෙස අපි ඒ ප්‍රමාණය පිළිබඳ වගකීම දරනවා.
විශේෂයෙන් ඉන්දියානු සාගර කලාපය සාමයේ සාගර කලාපයක් විය යුතුයි; යන දැඩි ස්ථාවරයක අපි ඉන්නවා. එය ගැටුමේ සාගර කලාපයක් හෝ සතුරු කඳවුරුවල සාගර කලාපයක් නොවිය යුතුයි. අප ආර්ථික වශයෙන් බලවත්ව සිටියත් දුර්වලව සිටියත් අප එම ප්‍රතිපත්තියේ දැඩි සේ එල්බගත යුතුයි. ඒ නිසා තමයි ඇතමුන් පවසන මේ ‘ඔත්තු බලන නැවට’, අප පවසන තාක්ෂණික සන්නිවේදන නැවට, අනුමැතිය දුන් පරිදිම ශ්‍රී ලංකාවේ හම්බන්තොට වරායට පැමිණීමට අවකාශ සැලසිය යුතුයි, යන මතයේ අපේ පක්ෂවල නායකයන් සිටියේ.

අප විශ්වාස කරනවා, චීනය අපේ ඓතිහාසික මිතුරෙක් පමණක් නොවෙයි දුෂ්කරතාවලට ඇදවැටුණු හැම මොහොතකම අපට උදව් කළ මිතුරෙක් කියා. චීනය කිසිදිනක අපේ රාජ්‍ය ව්‍යුහය කවරාකාරයෙන් සකස් කළ යුතුද, යන්න පිළිබඳව අපට බලපෑම් සිදු කොට නැහැ; අපි කුමනාකාරයේ පාලන ආකෘතියක් යොදාගත යුතුද, යන්න පිළිබඳව අපට බලපෑම් සිදු කර නැහැ. චීනය, ශ්‍රී ලංකාව තුළ රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන හදලා, ඒවාට මුදල් වියදම් කරලා රාජ්‍යය අස්ථාවර කරන්න, බිඳවට්ටන්න කවර ආකාරයකින්වත් කටයුතු කර නැහැ. ඒ නිසා අප ආර්ථිකමය වශයෙන් දුෂ්කරතාවකට මුහුණ දී ඇති මේ අවස්ථාවේදීත් අපට සහෝදරත්වයේ දෑත් දිගු කළ හැකි රටවල් කිහිපය අතරින් එක රටක් තමයි චීනය. මේ වෙලාවේ චීනය අපට ණයවලින් උදව් කරනවාට වඩා ආයෝජනවලින් උදව් කරාවි, කියන විශ්වාසය අපට තිබෙනවා.

චීනය වගේම ශ්‍රී ලංකාවත් ඉදිරියට යනකොට තමයි ලෝකය තුළ බලවත් සමගියක් නිර්මාණය කිරීමට අවශ්‍ය සමගිය මේ සාගර කලාපය තුළ ඇති වන්නේ. ශ්‍රී ලංකා රාජ්‍යය බිඳවැටුණොත් මේ ඉන්දියානු සාගර කලාපයේ සාමය බිඳ වැටෙනවා. ඒ වගේම අස්ථාවරත්වය ඉතා තදින් නිර්මාණය වෙනවා. අපි විශ්වාස කරනවා, එසේ නොවී ශ්‍රී ලංකා රාජ්‍යය ආරක්ෂා කරගනිමින් අපි සියලුදෙනාටම ඉදිරියට යන්න පුළුවන් වේවි, කියා.
ඒ වගේම අපි මේ නෞකාවේ කපිතාන්තුමා ඇතුළු කාර්ය මණ්ඩලයට සුබ පතන අතර මෙහි තිබෙන තාක්ෂණය දැනකියා ගැනීමට අපේ රටේ ජනතාවට අවස්ථාව සැලසීම පිළිබඳව ඔවුනට ස්තුතිවන්ත වෙනවා.”
Leave a Reply

Your email address will not be published.

ප‍්‍රධාන පුවත්

ගැසට් කළ අධි ආරක්ෂිත කලාප ඉවත්කිරීමේ සූදානමක්!

කොළඹ නගරයේ විශේෂ ප්‍රදේශ කිහිපයක් අධි ආරක්ෂිත කලාප ලෙස නම් කරමින් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා...


Read More

ණය ප්‍රතිව්‍යුහගතකරණයට ජපානයේ සහාය – අවලංගු වූ ජපාන ව්‍යාපෘති නැවත අරඹන බවට ජනපති රනිල්ගෙන් පොරොන්දුවක් – සිංගප්පූරු අගමැතිටත් තවත් පොරොන්දුවක්

ශ්‍රී ලංකාවේ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සඳහා ණය හිමියන් සමඟ සාකච්ඡා කොට ප්‍රමුඛ කාර්යභාරයක් ඉටු කිරීමට ජපානය ප්&...


Read More

බයිඩෙන්ගේ හිටපු ප්‍රකාශිකාව “මැතිවරණ” අනතුරු ඇඟවීමක් නිකුත් කරයි

අමෙරිකානු ජනාධිපතිගේ හිටපු ප්‍රකාශිකාවක් වන ජෙන් සාකි මහ්ත්මිය මාධ්‍යය වෙත අදහස් දක්වමින් එළඹෙන අමෙරිකානු මහ මැතිවරණය ඡන්දද...


Read More