දේශීය පුවත්

ජාත්‍යන්තර නීතිය මත පදනම් වූ ගෝලීය පිළිවෙත ආරක්ෂා කිරීම සඳහා රුසියාව සමඟ වඩාත් සමීපව කටයුතු කිරීමට චීනයට අවශ්‍ය බව චීන විදේශ අමාත්‍ය වැන්ග් යී පවසයි.

අමෙරිකා එක්සත් ජනපද නියෝජිත මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ කථානායිකා නැන්සි පෙලෝසි මහත්මියගේ තායිවාන සංචාරයෙන් පසු බීජිං සහ වොෂින්ටනය අතර වැඩෙමිම් පවතින නොසන්සුන්කාරි වාතාවරණය මධ්‍යයේ චීන විදේශ අමාත්‍යයවරයා මෙම ප්‍රකාශය නිකුත් කිරීම විශේෂත්වයකි.

“අපේ රටේ ස්වෛරීභාවයට එරෙහි ඕනෑම ආක්‍රමණයකට එරෙහිව රුසියාව නිරතුරුවම ‘එක්-චීනය’ මූලධර්මය ආරක්ෂා කරමින් සිටිනවා,” චීන විදේශ අමාත්‍ය වැන්ග් යී ඊයේ(05) කාම්බෝජයේ දී සිය රුසියානු මිත්‍ර සර්ජි ලැව්රොව් සමඟ පැවති සාකච්ඡාවලින් පසුව මාධ්‍යය වෙත අදහස් දක්වමින් පැවසුවේය.

“බීජිං පාලනය රුසියානු සමූහාණ්ඩුව සමඟ මූලෝපායික සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීමට සූදානම් . එමඟින් එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධනය භූමිකාව ජාත්‍යන්තර පද්ධතිය තුළ ඉටු කරන ප්‍රධාන භූ මිකාව සහ ජාත්‍යන්තර නීතියේ සම්මතයන් මත පදනම් වූ නියෝගයන් වඩාත් ඵලදායි ලෙස ආරක්ෂා කළ හැකිය.” යනුවෙන් ලෝක සාමය වෙනුවෙන් වන ඉතාමත් තීරණාත්මක ප්‍රකාශය කරනු ලැබීය.

මේ අතර ඊයේ(05), බෙයිජිං පාලනය, අමෙරිකා එක්සත් ජනපද නියෝජිත මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ කථානායිකා නැන්සි පෙලෝසි මහත්මියට සහ ඇගේ සමීපතම පවුලේ සාමාජිකයින්ට සම්බාධක පැනවීමේ තීරණය නිවේදනය කළේය. එලෙසම බීජිං පාලනය මිලිටරි සහ සිවිල් ක්ෂේත්‍ර ගණනාවක වොෂින්ටනය සමඟ පැවැති සබඳතා ද කපා හැරියේය.

රුසියානු විදේශ අමාත්‍යාංශය පසුගිය 02දා ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ, අමෙරිකා එක්සත් ජනපද නියෝජිත මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ කථානායිකා නැන්සි පෙලෝසි මහත්මියගේ තායිවාන සංචාරය “චීනයේ සමස්ත රාජ්‍යය පාලනය” අරමුනු කරගත් වොෂින්ටනයේ “ආක්‍රමණශීලී” ප්‍රතිපත්තියේ එක් සලකුණක් බවයි.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

22වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අලුත්ම වෙනස්කම් මෙන්න

22 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත අද පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරුණි. 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ ඇතුළත...


Read More

ගෝඨාභය ගැන තායිලන්තයෙන් නිවේදනයක්

ගෝඨාගේ ඉල්ලීමට තායිලන්තය අවසර දෙයි ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තායිලන්තය වෙත පැමිණීමට අවසර ඉල්ලීමක් සිදුකර ඇති බව තා...


Read More

ජනපති රනිල්ගෙන් අනුර කුමාරට ලිපියක්

අනුර කුමාරගෙන් බලාපොරොත්තු වන දේ ජනපති කියයි ජාතික සර්වපාක්ෂික වැඩපිළිවෙළ සඳහා රට වෙනුවෙන් සහයෝගය ලබාදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන බව ජනාධිප...


Read More