දේශීය පුවත්

චීන විදේශ අමාත්‍යාංශය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ “මෙය එක් චීනයක් මූලධර්මය සහ චීන-එක්සත් ජනපද ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශ තුනෙහි විධිවිධාන බරපතල ලෙස උල්ලංඝනය කිරීමකි. එය චීන-එක්සත් ජනපද සබඳතාවල දේශපාලන පදනමට දැඩි බලපෑමක් ඇති කරන අතර, චීනයේ ස්වෛරීත්වය සහ භෞමික අඛණ්ඩතාව බරපතල ලෙස උල්ලංඝනය කරයි.”යනුවෙනි.

අමෙරිකා එක්සත් ජනපද නියෝජිත මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ කථානායක නැන්සි පෙලෝසි මහත්මියගේ සංචාරය “තායිවාන් සමුද්‍ර සන්ධිය හරහා සාමය සහ ස්ථාවරත්වය අඩපණ කරනවා මෙන්ම ‘තායිවානයේ නිදහස’ සඳහා බෙදුම්වාදී බලවේගවලට බරපතල වැරදි සංඥාවක්ලබා දෙයි,”යනුවෙන් පවසන චීන විදේශ අමාත්‍යාංශය තවදුරටත් “වැරදි හා භයානක මාවතක නොයන ලෙස වොෂින්ටනයට අවධාරණය කර සිටී.”

වොෂින්ටනයට එහි ඇති විය හැකි ප්‍රතිවිපාක ගැන සෘජුවම දොස් පවරමින් පෙලෝසිගේ සංචාරයේ ආලෝකයෙන් බීජිනය ගැනීමට නියමිතව තිබූ නිශ්චිත “ක්‍රියාමාර්ග” සම්බන්ධයෙන් ද චීන විදේශ අමාත්‍යාංශය අනතුරු අඟවා තිබේ.

“එක්සත් ජනපද කථානායකවරයාගේ සංචාරයට ප්‍රතිචාර වශයෙන් චීනය සිය ස්වෛරීභාවය සහ භෞමික අඛණ්ඩතාව අධිෂ්ඨානශීලීව ආරක්ෂා කිරීමට අවශ්‍ය සියලු ක්‍රියාමාර්ග අනිවාර්යයෙන්ම ගනු ඇත. එයින් පැන නගින සියලුම ප්‍රතිවිපාක එක්සත් ජනපද පාර්ශවය සහ ‘තායිවානයේ ස්වාධීන’ බෙදුම්වාදී බලවේග විසින් දැරිය යුතුය, ”නිවේදනය වැඩිදුරටත් පවසයි.

ඇයගේ සංචාරක දින පිළිබඳව තිබූ අවිනිශ්චිතතාවයෙන් පසුව, සංචාරයට එරෙහිව බීජිං වෙතින් නැවත නැවතත් අනතුරු ඇඟවීම් තිබියදීත්, පෙලෝසි අද පස්වරුවේ තායිවානයට ගොඩ බැස්සේය. චීනයේ අවියෝජනීය කොටසක් ලෙස බීජිං විසින් සලකනු ලබනතායිවානය, සිංගප්පූරුව, මැලේසියාව, දකුණු කොරියාව සහ ජපානය ඇතුළත් නැන්සි පෙලෝසි මහත්මියගේ ආසියානු සංචාරයේ නිල ගමනාන්ත අතර ලැයිස්තුගත කර තිබුණේ නැත.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

22වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අලුත්ම වෙනස්කම් මෙන්න

22 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත අද පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරුණි. 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ ඇතුළත...


Read More

ගෝඨාභය ගැන තායිලන්තයෙන් නිවේදනයක්

ගෝඨාගේ ඉල්ලීමට තායිලන්තය අවසර දෙයි ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තායිලන්තය වෙත පැමිණීමට අවසර ඉල්ලීමක් සිදුකර ඇති බව තා...


Read More

ජනපති රනිල්ගෙන් අනුර කුමාරට ලිපියක්

අනුර කුමාරගෙන් බලාපොරොත්තු වන දේ ජනපති කියයි ජාතික සර්වපාක්ෂික වැඩපිළිවෙළ සඳහා රට වෙනුවෙන් සහයෝගය ලබාදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන බව ජනාධිප...


Read More