පුරවැසි කොලම

පසුගිය ජූලි 15 වනදා ශ්‍රී ලංකා ගාඩියන් වෙබ් අඩවිය සිය කතු වැකිය වෙන් කර තිබුණේ ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ ඉල්ලා අස්වීම සම්බන්ධ විග්‍රහයකටය. එහි ඇති වටිනාකම සලකා මෙසේ පල කරමු….

ගෝඨාභයගේ ඉල්ලා අස්වීම – වැරදි පූර්වාදර්ශයක්

මනුෂ්‍යත්වය සහ විනය වෙනුවට ම්ලේච්ඡත්වය සහ අවනීතිය ආදේශ කර බහුතරයක් ජීවත් වන රටක් නිර්මානය වී ඇති තත්වයන් තුළ එම රටින් පලා යාම හැර වෙනත් විකල්පයක් නොමැති බව බොහෝ දෙනා පවසනු ඇත. ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ඉල්ලා අස්වී තිබේ. ඔහුගේ තීරණය පූර්වාදර්ශයට වඩා පුළුල් ය. එය ආපසු හැරවිය නොහැකි වැරදි පූර්වාදර්ශයකි. රාජ්‍ය මුදල් ඉතා අරපිරිමැස්මෙන් පරිහරණය කළ ජනාධිපතිවරයා ඔහුය. ලංකා ඉතිහාසයේ අවම විධායක බලය ක්‍රියාත්මක කළ ජනාධිපතිවරයා ඔහුය. සැබෑව නම් මෙවැනි සරල නායකයෙක් ලංකා ඉතිහාසයේ නොසිටි බවයි.

කෙසේ වෙතත්, ජනාධිපති ගෝඨාභයගේ ඇතැම් තීරණ අතිශය අසාර්ථක විය. ඔහුගේ ධූර කාලයේ අවසාන අදියරේදී ඔහු ආත්ම ගෞරවය සහ රාජපක්ෂ පවුලේ දේශපාලන අභිලාශය අතර සිරවී සිටියේය. අවාසනාවකට මෙන්, ඔහුගේ ආත්ම ගෞරවයට වඩා පවුල තෝරා ගැනීමට ඔහුට බල කෙරුනි. ඔහු ආරක්‍ෂක අමාත්‍යාංශයේ ආරක්‍ෂක ලේකම්වරයා වූ දා සිට කළ යහපත් දේවල් සියල්ල වියැකී ගියේය. ඔහුගේ කීර්තිය දිරාපත් වූ රාජවංශයට සහ වැරදි තොරතුරුවලට යටත් විය. ඔහු ව්‍යාජ ප්‍රවෘත්තිවලට සහ ඇතැම් කණ්ඩායම්වල සහ ඇතැම් රාජ්‍යයන්ගේ වාසිදායක අවශ්‍යතා සඳහා විශාල ගොදුරක් වූ බව අපි විශ්වාස කරමු. රට පිළිබඳ ඔහුගේ ආශාවන් සහ දැක්ම මනාව සකස් කර ඇති නමුත් ඔහුගේ සන්නිවේදන උපාය මාර්ගය සම්පූර්ණයෙන්ම අසාර්ථක විය. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ඔහු ජනාධිපති ලෙස දිවුරුම් දීමෙන් පසු ඔහු සහ ජනතාව අතර දුරස්ථභාවය දිනපතා පුළුල් විය. දිගුකාලීන කැපවීම සහ බැරෑරුම්කම පමණක් දේශපාලනයේදී ප්‍රතිඵල දෙන්නේ නැත. දේශපාලනය යනු රංගනයේ එක් ආකාරයකි. එය ප්‍රගුණ කිරීමට නම් කෙනෙකු නළුවෙකු ලෙසහ පුහුණු විය යුතුය. මහින්ද “අයියාගෙන්” උගත යුතු පාඩම ඔහුට මග හැරුණි.

පුද්ගලයෙකුට තමා කෙරෙහි විශ්වාසය නැති වූ විට, ඔහු “අද්භූත දේ” මත රඳා පවතී. “අද්භූත දේ” ආසියානු දේශපාලනයේ කේන්ද්‍රීය කාර්යභාරයක් ඉටු කරන්නේය. කේන්දර කියවීමට සහ දෙවියන් සමඟ කතා කිරීමට බලය ඇතැයි පවසන පුද්ගලයෙකුට භූමියේ ඇති කරුණු වලට වඩා ජාතික නායකත්වයේ යටි සිත හසුරුවිය හැකිය. හින්දු ආගමේ අඳුරු පැත්ත ගැන කතා කරන විට ගෝඨාභය, ප්‍රේමදාස, චන්ද්‍රිකා සහ මහින්දගෙන් වෙනස් නොවේ. අවාසනාවකට, ඊනියා බෞද්ධයන්ගේ හැසිරීමද බුදුදහමේ සාරධර්මවලට වඩා බොහෝ දුරස් ය.පවතින සමාජය රැඩිකල් ලෙස පරිවර්තනය කළ මිනිසෙකු සාම්ප්‍රදායික මිථ්‍යා විශ්වාසයන්ට අන්ධ ලෙස තම උරුමය භාර දුන්නේ කෙසේද යන්න අදහාගත නොහැක.

කෙසේ වෙතත්, අභියෝග රැසක් මධ්‍යයේ වුවද මේ රටට සේවය කිරීමේ සැබෑ චේතනාවක් එතුමාට තිබුණි. ඔහු දිවා රෑ නොබලා වැඩ කළේය. මධ්‍යම රාත්‍රිය වනතුරුම ඔහු තම කාර්යාලයේ වතුර වීදුරුවක් තබාගෙන වැඩ කළ අවස්ථාද ඇත. ඔහු තම සගයන්ගෙන් සහ යටත් නිලධාරීන්ගෙන්ද එවැනිම කැපවීමක් බලාපොරොත්තු විය. ඔහු ලාභ ජනප්‍රියත්වය වෙනුවෙන් පෙනී සිටියේ නැත. එහෙත් ඔවුන්ට ඔහුගේ බරපතළ කැපවීම විහිළුවක් විය. “මේ වගේ කෙනෙක් නායකයෙක් වෙන්න පුළුවන්ද?” ඔහු වටා සිටි බොහෝ දෙනෙක් මැසිවිලි නැඟූහ. කොවිඩ්-19 වසංගතයෙන් පසු රට වැටී තිබූ තත්ත්වයෙන් ගොඩගැනීමට ඔහු අවංක උත්සාහයක් ගත්තේය. ඔහු රටේ නිදන්ගත සමාජ ආර්ථික අසාර්ථකත්වය විසඳීමට උත්සාහ කළේය. එහෙත් ඔහු වටා සිටි අනෙක් සියල්ලෝ දේශපාලන වාසි තකා සමාජ දුෂ්කරතා වැරදි ලෙස නිරූපණය කළහ. පසුගිය දශක කිහිපය තුළ ලංකාවේ දේශපාලනය ක්‍රියාත්මක වූයේ එලෙසය. අවසානයේදී, ඔහුගේ සගයන් සහ ඔහු වටා සිටි සියල්ලන්ම ආණ්ඩුවේ සම්පූර්ණ අසාර්ථකත්වය ඔහුගේ අසාර්ථකත්වය ලෙස අර්ථකථනය කිරීමට පටන් ගත්හ. එම පිරිස චෝදනා කළ එකම වගකිවයුතු පුද්ගලයා ඔහුය. මේ රටේ මිනිස් හැසිරීම් වල කුරිරු සහ බිහිසුණු යථාර්ථය මෙයයි. නොවැළැක්විය හැකි ලෙසම ඔහු ජීවිතය බේරා ගැනීමට රට හැර ගියේය. අවසාන පැය කිහිපය ඔහු ගත කළේ නිදා ගැනීමට ඇඳක් හෝ ඇඳීමට ඇඳුමක් පවා නොමැතිවය.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහජන කෝපය හමුවේ පලාගිය නායකයෙකු ලෙස ඉතිහාසය සනිටුහන් කරනු ඇත. අවස්ථාවාදී දේශපාලකයින්, බටහිර මාධ්‍ය සහ ප්‍රාදේශීය රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන විසින් ඒකාධිපතියෙකු ලෙස හංවඩු ගැසූ ගෝඨාභය එක උණ්ඩයක්වත් පත්තු නොකර ධූරයෙන් ඉවත් විය. කොන්දේසි විරහිතව පුරවැසියාගේ අයිතිවාසිකම්වලට ගරු කළ ලොව එකම “ඒකාධිපතියා” ඔහුය. හමුදා “ඒකාධිපතියෙකු” ලෙස බොහෝ දෙනා විසින් නම් කරන ලද පුද්ගලයෙකු එක මිනීමැරුමකින් හෝ තොරව තම පාලනය අත්හරින ආකාරය පුදුමයක් නොවේද? තම මතය සම්පූර්ණ සත්‍යය ලෙස පිළිගැනීමට මහජනතාවට බල කරන ඇතැම් පාර්ශ්වවල සැබෑ චිත්‍රය තේරුම් ගැනීමට මෙය හොඳ උදාහරණයකි. අනෙක් අතට, මෙය තම විරුද්ධවාදීන්ගේ වැරදි තොරතුරු සහ යටි අරමුණු නිසා පුද්ගලයෙකුට මුහුණ දීමට සිදු වන දුක්ඛිත තත්වයකි. බලයේ සිට වසර දෙකකට මදක් වැඩි කාලයකට පසු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ රට හැර ගියේ මේ “නිපදවූ සත්‍යය” නිසාය. ඔහුගේ ඉල්ලා අස්වීම රටට පමණක් නොව ඔහුගේ ආත්මයට ද වැරදි පූර්වාදර්ශයක් සපයන බව අපි විශ්වාස කරන්නේ එබැවිනි.

මෙම සමස්ත සිදුවීම තුළදී ගෝඨාභයට වෙනස් ආකාරයකින් නමුත් ව්‍යවස්ථානුකූලව ප්‍රතිචාර දැක්වීමට ඕනෑ තරම් අවස්ථාව තිබුණි. පසුගිය පාර්ලිමේන්තු සැසිවාරයේදී ජාතිය ඇමතීමට ඔහුට අවස්ථාව ලැබිණි. ඔහුගේ සේවය ගැන අන් අය කියන තුරු බලා නොසිට ඔහු වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කළ ආකාරය ඔහුට ජනතාවට පැවසිය හැකිය. මේ රටේ උන්නතිය සඳහා විප්ලවවාදීන් ලෙස වෙස් වළාගෙන සිටින ඊනියා නීති විරෝධී විකටයන් ඔහුට නතර කළ හැකිව තිබුණි. නිහඩව පිටව යනවා වෙනුවට ඔහු මුහුණ දුන් දෙයෙහි ඇත්ත ජනතාව ඉදිරියේ පැවසිය යුතුව තිබුණි. නමුත් ඔහු සෑම අවස්ථාවක්ම මඟ හැර, රාජ්‍යයක් නොමැති මිනිසෙකු බවට පත් වුවේය. අවසානයේ ඔහුට ලැබිය නොහැකි ලැජ්ජාවකින් ජීවත් වීමට තරම් අවාසනාවන්ත විය. මොනතරම් ඛේදවාචකයක්ද. පුද්ගලයෙකුගේ පරිහානිය මරණයට වඩා නරක ය. ගෞරවයෙන් තොර ජීවිතයක් නැත.

පරිවර්තනය ජීවන්ත ජයතිස්ස

http://www.srilankaguardian.org/2022/07/sri-lanka-resignation-wrong-precedent.html

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

22වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අලුත්ම වෙනස්කම් මෙන්න

22 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත අද පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරුණි. 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ ඇතුළත...


Read More

ගෝඨාභය ගැන තායිලන්තයෙන් නිවේදනයක්

ගෝඨාගේ ඉල්ලීමට තායිලන්තය අවසර දෙයි ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තායිලන්තය වෙත පැමිණීමට අවසර ඉල්ලීමක් සිදුකර ඇති බව තා...


Read More

ජනපති රනිල්ගෙන් අනුර කුමාරට ලිපියක්

අනුර කුමාරගෙන් බලාපොරොත්තු වන දේ ජනපති කියයි ජාතික සර්වපාක්ෂික වැඩපිළිවෙළ සඳහා රට වෙනුවෙන් සහයෝගය ලබාදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන බව ජනාධිප...


Read More