දේශීය පුවත්

අමාත්‍යවරුන් දෙදෙනෙකු හෙට (27) රුසියාව බලා පිටත්ව යාමට නියමිත අතර එම සංචාරයේදී ඉන්ධන ආනයනය ඇතුළු කරුණු සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කිරීමට නියමිත බව අමාත්‍ය කාංචන විජේසේකර මහතා පවසයි.

කොළඹදී අද පැවති මාධ්‍ය හමුවකදී විදුලිබල හා බලශක්ති අමාත්‍යවරයා මේ බව අනාවරණය කළේය. ශ්‍රී ලංකාව රුසියාවෙන් තෙල් ලබා නොගැනීම සම්බන්ධයෙන් එම මාධ්‍ය හමුවේදී නැගූ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් ඔහු මේ බව සඳහන් කළේය.

එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ අමාත්‍යවරයා කියා සිටියේ මැති ඇමතිවරුන් තවත් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සංචාරයක් සඳහා රුසියාව බලා යන බවත් එම සංචාරයේදී රුසියානු ඛනිජ තෙල් සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා පවත්වා යහපත් පිළිතුරක් ලැබෙනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන බවයි.

රුසියාවෙන් ඉන්ධන ලබාගැනීමට ඔවුන් උනන්දු නොවන බව පැවසීම වැරදි මතයක් බවද ඔහු පැවසීය. “අපි ඉල්ලීම් කර ඇති අතර එය ඉදිරියට යාමට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික ක්‍රමවේදයන් තිබෙනවා.ඇත්ත කාරණය නම් මීට පෙර පැමිණීමට නියමිතව තිබූ නෞකාව මගින් රුසියානු සමාගමකින් ඛනිජ තෙල් තොගයක් ගෙන්වා ගැනීමට ද යෝජනා වී තිබුණා. ජාත්‍යන්තර බැංකුවලින් ණයවර ලිපි නිකුත් කිරීම ප්‍රතික්ෂේප වුණා නැව රුසියානු සමාගමකට අයත් වූවක් නිසා.”

වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ අමාත්‍යවරයා මෙසේද පැවසුවේය, “මා දන්නා පරිදි, අමාත්‍යවරුන් දෙදෙනෙක් වෙනත් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික කටයුත්තකක් සඳහා රුසියාවේ සංචාරය කරන අතරතුර වෙනත් ගැටළු සම්බන්ධයෙන්ද කතා කිරීමට උත්සහා කරනවා. යහපත් පිළිතුරක් ලැබෙනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා. අපට ඛනිජ තෙල් ලැබෙන්නේ කාගෙන්ද යන්න ගැටළුවක් නොවේ. අඩු මුදලකට ලැබුණොත් අපි එය ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරනවා.”Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

22වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අලුත්ම වෙනස්කම් මෙන්න

22 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත අද පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරුණි. 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ ඇතුළත...


Read More

ගෝඨාභය ගැන තායිලන්තයෙන් නිවේදනයක්

ගෝඨාගේ ඉල්ලීමට තායිලන්තය අවසර දෙයි ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තායිලන්තය වෙත පැමිණීමට අවසර ඉල්ලීමක් සිදුකර ඇති බව තා...


Read More

ජනපති රනිල්ගෙන් අනුර කුමාරට ලිපියක්

අනුර කුමාරගෙන් බලාපොරොත්තු වන දේ ජනපති කියයි ජාතික සර්වපාක්ෂික වැඩපිළිවෙළ සඳහා රට වෙනුවෙන් සහයෝගය ලබාදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන බව ජනාධිප...


Read More