දේශීය පුවත්

ඊයේ(23) මධ්‍යයම රාත්‍රියේ ඔස්ලෝ හි ජනප්‍රිය සමලිංගික තැබෑරුමක් අසල තුවක්කුකරුවෙකු විසින් පුද්ගලයින් දෙදෙනෙකු මරා දමා තවත් 21 දෙනෙකුට තුවාල සිදු කිරීමෙන් පසුව නෝර්වේ රාජ්‍යය “නොවිසඳුණු ත්‍රස්තවාදී තත්වයකට” මුහුන දෙමින් සිටින බව ජාතික පොලිස් ප්‍රධානී රොජර් බර්ග් මහතා අද (24) මාධ්‍යය හමුවක් පවත්වමින් පවසා සිටියේය. එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දක්වමින් රොජර් බර්ග් මහතා පවසා සිටියේ නෝර්වේ රාජ්‍යය පුරා ත්‍රස්තවාදී තර්ජන මට්ටම “මධ්‍යස්ථ මට්ටමේ” සිට “අසාමාන්‍ය මට්ටම” දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බවට සලකුණු කරන බවයි

සමාජ ශාලාවට එල්ල වූ ප්‍රහාරය “අන්තවාදී ඉස්ලාමීය ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවක්” ලෙස සලකන බව නෝර්වේ පොලිසිය පවසා තිබේ.ත්‍රස්ත විමර්ශකයින් මේවන විට සැකකරුගේ “දෘෂ්ටිවාදී අභිප්‍රේරණයේ” මට්ටම සහ “වෙනත් අන්තවාදීන් හෝ ආශ්‍රිත ජාල” සමඟ ඔහුගේ තිබුණු සම්බන්ධතා තක්සේරු කිරීමට කටයුතු කරමින් සිටී. සුළු වශයෙන් හෝ සැක කටයුතු යමක් දුටුවහොත් පොලිසියට දැනුම් දෙන ලෙස ද ඔහු ජනතාවගෙන් ඉල්ලා තිබේ.

ඔස්ලෝ නගරයේ සිදු කරන ලද ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවලට සමාන ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියා වෙනත් ප්‍රහාරකයන්ට ආස්වාදයක් ලබා දීමේ “විභවයක්” ඇති බව නෝර්වේ පොලිසිය මේ වන විටඅනතුරු අඟවා තිබේ. සෙනසුරාදා ආරම්භ වීමට නියමිතව තිබූ නමුත් අවලංගු කර ඇති දින 10 ක ” LGBTQ+ festiva” උත්සවයේ විශේෂ අංගයක් වන නගරයේ අභිමානවත් පෙළපාලියට පෙර මෙම ප්‍රහාරය සිදු විය.

සැකකරු ඉරානයේ උපන් නෝර්වේ ජාතිකයෙකු වන සනිඅර් මටපොර් (Zaniar Matapour ) (42) ලෙස හඳුනාගෙන ඇත. මෙම පුද්ගලයාට මානසික ආබාධ වැලඳී තිබෙන ඉතිහාසයක් ඇති බවත් වසර ගණනාවක් තිස්සේ පොලිසිය ඒ සම්බන්ධ දැන ගෙන සිටි බවත් නෝර්වේ ඩග්බ්ලැඩෙට් පුවත්පත වාර්තා කර ඇති අතර පුවත් පත අධිකරණයෙන් ලබාගත් ලේඛනද උපුටා දක්වා තිබේ. 1991 දී සිය පවුලේ අය සමඟ නෝර්වේ වෙත පැමිණි මටපොර්, 1990 දශකයේ සනිඅර් මටපොර්  පාසල් සිසුවෙකුව සිටියදී පිහි ඇනුමකට සම්බන්ධ වී පළමුවරට වරදකරු වී ඇති අතර පසුව නිදොස් කොට නිදහස් කරන ලද බව ඩග්බ්ලැඩෙට් පුවත් පත වාර්තා කර තිබේ.

එලෙසම ඔහු “උග්‍ර වීදි ප්‍රචණ්ඩත්වය” සම්බන්ධයට සම්බන්ධවී වරදකරු වූ බවද ඩග්බ්ලැඩෙට් පුවත් පත වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කරයි. 2015 වර්ෂයේ දී පොලිසිය , ඔහුට ඇති ඉස්ලාමීය සබඳතා පිළිබඳව නෝර්වේ පොලිසිය විමර්ශනය කළ අතර ඉන් වසරකට පසුව ඔහු මත්ද්‍රව්‍ය සන්තකයේ තබා ගැනීමේ චෝදනාවට වරදකරු විය. සැකකරු 2013 වසරේ සිට ආබාධිත ප්‍රතිලාභ මත ජීවත් වන බව ඔහු සම්බණ්දයෙන් වන විමර්ෂණ පත්‍රිකාවේ සඳහන් වේ.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

22වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අලුත්ම වෙනස්කම් මෙන්න

22 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත අද පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරුණි. 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ ඇතුළත...


Read More

ගෝඨාභය ගැන තායිලන්තයෙන් නිවේදනයක්

ගෝඨාගේ ඉල්ලීමට තායිලන්තය අවසර දෙයි ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තායිලන්තය වෙත පැමිණීමට අවසර ඉල්ලීමක් සිදුකර ඇති බව තා...


Read More

ජනපති රනිල්ගෙන් අනුර කුමාරට ලිපියක්

අනුර කුමාරගෙන් බලාපොරොත්තු වන දේ ජනපති කියයි ජාතික සර්වපාක්ෂික වැඩපිළිවෙළ සඳහා රට වෙනුවෙන් සහයෝගය ලබාදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන බව ජනාධිප...


Read More