දේශීය පුවත්

එක්සත් ජනපද ෆෙඩරල් සංචිතය 0.75% පොලී අනුපාත ඉහල දැමීමක් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති අතර එය වසර 28 ක් තුල සිදුවූ විශාලතම වැඩිවීම බව එක්සත් ජනපද වාර්තා පෙන්වා දේ. එක්සත් ජනපද මහ බැංකුවේ සභාපතිවරයා මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් ආර්ථික අවපාතයක් වළක්වා ගැනීමට සහ ඉහළ නගින මිල උද්ධමනය පාලනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය මත මෙවැනි ක්‍රියා මාර්ග ගන්නා බව අවධාරණය කළේය.

ෆෙඩරල් මහ බැංකුවේ විවෘත වෙලඳපොල කමිටුව බදාදා(15)  තම තීරණය නිවේදනය කරමින්, උද්ධමනය 2% දක්වා අඩු කිරීම ඉලක්ක කරගත් පියවරක් ලෙස කෙටි කාලීන අනුපාත 75 පදනම් ලකුණු ඉහල නංවන බව පවසා සිටියේය.මේ අතර පූර්ව ප්‍රක්ෂේපන වාර්තා පෙන්වා දෙන්නේ වසර අවසන් වන විට එම අගය 3.4% දක්වා ළඟා විය හැකි බවයි.

“අපි අවපාතය ප්‍රේරණය කිරීමට උත්සාහ නොකරමු. අපි එය පැහැදිලිව ප්‍රකාශ කරන්නෙමු” ෆෙඩරල් බැංකුවේ සභාපති ජෙරොම් පවෙල් කමිටු රැස්වීමෙන් පසුව වාර්තාකරුවන්ට පැවසුවේය. කෙසේ වුවද ඇතැම් භාණ්ඩ වල මිල ඉහළ යාම “තීරණය අපගේ අතින් ඉවත් කළ හැකි” බව ජෙරොම් පවෙල් මහතා අවධාරණය කළේය.

පසුගිය පෙබරවාරි අගදී රුසියාව යුක්රේනයට එල්ල කළ ප්‍රහාරයට පෙර එක්සත් ජනපදයේ මිල උද්ධමනය වසර 40ක ඉහළම අගයට ළඟා වී තිබුණි. එහෙත් ෆෙඩරල් මහ බැංකුවේ විවෘත වෙලඳපොල කමිටුව  “උද්ධමනය මත අමතර ඉහළට තෙරපුමක් ඇති කිරීම” පිළිබඳව “යුක්රේනය ආක්‍රමණය” හේතු වූවේ යැයි දොස් පවරන්නට විය.එලෙසම කොවිඩ් -19 වෛරසය හේතුවෙන් චීනයේ අගුලු දැමීම් ලොව පුරා “සැපයුම් දාම කඩාකප්පල් කිරීම් උග්‍ර කිරීමට ඉඩ ඇත” යනුවෙන්ද එම කමිටුව අවධාරණය කළේය.

ෆෙඩරල් මහ බැංකුව මීට පෙර 0.50% අනුපාත වැඩිවීමක් ලුහුබඳින බවට ඉඟි කර තිබුණි . එම වැඩිවීම 2000 සිට ඉහළම වැඩිවීම වන නමුත් මෙම සතිය මුලදී ප්‍රවාහය ආපසු හරවා විශාල වැඩිවීමක් සඳහා සැලසුම් විකාශනය කළේය. එය දැන් 2022 වර්ෂයේ ඉතිරි කාලය සඳහා අතිරේක වැඩිවීම් ප්‍රක්ෂේපණය කරන අතර, පවෙල් පැවසුවේ බදාදා ඉහළ දමන ලද 0.75% අගය නොඉක්මවන බවයි.

“ඊළඟ හමුවීම 50 සහ 75 මූලික කරුණු අතර තීරණයක් ගැන විය හැකිය,” ඔහු ජූලි අග පැවැත්වීමට නියමිත ෆෙඩරල් රැස්වීමක් ගැන ඉඟි කරමින් සඳහන් කළේය.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

පාසල් ළමයෙක් දන්නා කරුණක්වත් කාංචන විජේසේකර ඇමති තුමා දන්නේ නැහැ- පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල මහතා මාධ්‍යය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ඛනිජ තෙල් අමාත්‍යය කාංචන විජේසේකර මහතා හට ප...


Read More

එරොෆ්ලොට් ගුවන් යානය රඳවා තබා ගැනීම දේශපාලන කුමන්ත්‍රණයක්- පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂයේ අධ්‍යාපන ලේකම් පුබුදු ජාගොඩ

ඊයේ(24) කොළඹ දී පැවැති මාධ්‍යය හමුවක් අමතමින් පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂයේ අධ්‍යාපන ලේකම් පුබුදු ජාගොඩ මහතා ප්‍රකාශ කළේ...


Read More

රැට්ටා ඇතුලු තිදෙනෙක් තවදුරටත් රිමාන්ඩ් හතර දෙනෙකුට ඇප

රිමාන්ඩ් භාරයේ සිටි අරග්ලකරුවන් අතරින් සිව් දෙනෙකුට ඇප නියම වී ඇති බව වාර්තාවේ. ඒ අනුව ජගත් මනුවර්ණ, ජෙහාන් අප්පුහාමි, ධම්මික මුණසිංහ ...


Read More