දේශීය පුවත්

එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම් ඇන්ටෝනියෝ ගුටරෙස් මහතා ඊයේ(18 ) පැවැති ගෝලීය ආහාර සුරක්ෂිතතාව පිළිබඳ අමාත්‍ය රැස්වීමකදී පවසා සිටියේ, ගෝලීය ප්‍රජාවට පැන නැගෙමින් පවතින ආහාර අර්බුදය මැඩපැවැත්වීමට අවශ්‍ය නම් රුසියාව, යුක්රේනය සහ බෙලරුස් යන රටවල නිපදවන ආහාර නිෂ්පාදන සහ පොහොර ලෝක වෙළඳපොළට ලැබීමට ඉඩ දිය යුතු බවයි.

“යුක්රේන ආහාර නිෂ්පාදන මෙන්ම රුසියාව සහ බෙලරුස් විසින් නිපදවන ආහාර සහ පොහොර ලෝක වෙලඳපොලට යලි ඒකාබද්ධ කිරීමකින් තොරව ලෝක ආහාර අර්බුදයට වඩාත් ඵලදායී විසඳුමක් නොමැති බව අපි පැහැදිලිව පවසන්නෙමු” යනුවෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම් ඇන්ටෝනියෝ ගුටරෙස් මහතා අවධාරණය කළේය.

රුසියාවට සහ බෙලරුසියාවට පනවා ඇති බටහිර සම්බාධකවලින් පසු තිරිඟු මිල ඉහළ යාමත් සමඟ ධාන්‍ය වෙළඳපොලේ වත්මන් තත්වය හේතුවෙන් මානව වර්ගයාගෙන් පහෙන් පංගුවක් දරිද්‍රතාවයේ හා කුසගින්නෙන් පෙළෙන බවට මේ මස මුලදී එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්වරයා අනතුරු ඇඟවීය. රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැදිමීර් පුටින් මහතා මෑතකදී ප්‍රකාශ කළේ ගෝලීය සාගතයක තර්ජනය බටහිර “සම්බාධක උමතුවේ” ප්‍රතිඵලයක් බවයි.

එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්වරයා පවසන පරිදි, වර්තමාන ආහාර අර්බුදය පිටුපස ඇති එකම හේතුව වන රුසියාවේ මිලිටරි මෙහෙයුම වෙනුවට, දැනටමත් ගැටළුව තීවර කිරීමට තවත් එකතු කර ඇත, එනම් දේශගුණික විපර්යාස සහ කොවිඩ්-19 වසංගතය එම හේතු අතර ප්‍රමුඛ වේ. රුසියාව, යුක්රේනය සහ බෙලරුසියාව, පොහොර සහ ආහාර නිෂ්පාදනෂේක්ශ්‍රයේ ප්‍රමුඛයන් වන අතර, ඔවුන් නොසලකා හැරිය යුතු නොවේ.

යුක්‍රේන වරායන් වෙතින් ආහාර අපනයනය අවහිර කිරීම මොස්කව් නතර කළ යුතු බව එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්වරයා පෙන්වා දුන්නේය. ඒ අතරම, රුසියාවෙන් පොහොර සහ ආහාර නිෂ්පාදන බාධාවකින් තොරව ලෝක වෙළඳපොළට යාමට ඉඩ දිය යුතු බවත්, ඔහු තවදුරටත් පැවසීය.

“මම රුසියානු සමූහාණ්ඩුව, යුක්රේනය, තුර්කිය, එක්සත් ජනපදය සහ යුරෝපා සංගමය මෙන්ම තවත් ප්‍රධාන රටවල් ගණනාවක් සමඟ මෙම ගැටළුව විසඳා ගැනීම සම්බන්ධයෙන් සමීපව ගනු දෙනු පවත්වමි. තව බොහෝ දුර යා යුතු බව මගේ විශ්වාසයි,” එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්වරයා පැවසීය.

මේ අතර රුසියාවට එරෙහි සම්බාධක ලෝකයේ ආහාර තත්ත්වය පිරිහීමට හේතුව බව යැයි එල්ල වන චෝදනා ඇමෙරිකානු රාජ්‍ය ලේකම් ඇන්ටනි බ්ලින්කන් ප්‍රතික්ෂේප කළේය. පොහොර සහ කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන සඳහා සීමා කිරීම් සඳහා වොෂින්ටනය ව්‍යතිරේඛ කර ඇති බව පෙන්වා දුන් ඔහු, යුක්රේනයේ භූමියෙන් ගොඩබිමෙන් සහ මුහුදෙන් ආහාර සුරක්ෂිතව අපනයනය කිරීම සඳහා කොරිඩෝවක් විවෘත කිරීමට ජාත්‍යන්තර සංවිධාන සහ විවිධ අදාළ රටවල බලධාරීන් එක්ව කටයුතු කළ හැකි බව පැවසීය. කෙසේ වෙතත්, රුසියානු ජනාධිපති ප්‍රකාශක දිමිත්‍රි පෙස්කොව් මෑතකදී කියා සිටියේ යුක්‍රේන වරායන්වල “දැඩි ලෙස බෝම්බ ” අතුරා ඇති අතර ඒවා ඉවත් කරන තෙක් නාවික මෙහෙයුම් සිදු කිරීම අනතුරුදායක වන බවයි.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

පාසල් ළමයෙක් දන්නා කරුණක්වත් කාංචන විජේසේකර ඇමති තුමා දන්නේ නැහැ- පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල මහතා මාධ්‍යය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ඛනිජ තෙල් අමාත්‍යය කාංචන විජේසේකර මහතා හට ප...


Read More

එරොෆ්ලොට් ගුවන් යානය රඳවා තබා ගැනීම දේශපාලන කුමන්ත්‍රණයක්- පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂයේ අධ්‍යාපන ලේකම් පුබුදු ජාගොඩ

ඊයේ(24) කොළඹ දී පැවැති මාධ්‍යය හමුවක් අමතමින් පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂයේ අධ්‍යාපන ලේකම් පුබුදු ජාගොඩ මහතා ප්‍රකාශ කළේ...


Read More

රැට්ටා ඇතුලු තිදෙනෙක් තවදුරටත් රිමාන්ඩ් හතර දෙනෙකුට ඇප

රිමාන්ඩ් භාරයේ සිටි අරග්ලකරුවන් අතරින් සිව් දෙනෙකුට ඇප නියම වී ඇති බව වාර්තාවේ. ඒ අනුව ජගත් මනුවර්ණ, ජෙහාන් අප්පුහාමි, ධම්මික මුණසිංහ ...


Read More