ව්‍යාපාරික පුවත්

පර්පෙචුවල් ට්‍රෙෂරීස් සමාගම විසින් ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ ආචාරධර්ම පද්ධතිය කඩ කරමින් උපයන ලද රුපියල් බිලියන 8.5 ක මුදල මහා භාණ්ඩාගාරය වෙත මාරු කිරීමට යෝජනා කරනු ලබන බව මුදල් අමාත්‍ය බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා ඊයේ (12) දින සිය අයවැය කතාවේ දී සඳහන් කරන ලදී.

“2015 පෙබරවාරි මස 1 වන දින සිට 2016 මාර්තු මස 31 වන දින දක්වා කාල සීමාව තුළ, භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර නිකුතුවන් පිළිබඳව පරීක්ෂා කිරීම සහ විමර්ශනය කිරීම සහ වාර්තා කිරීම සඳහා ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ විනිශ්චයකාර කේ. ටී. චිත්‍රසිරි මැතිතුමාගේ සහභාගීත්වයෙන් යුත් ත්‍රිපුද්ගල ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිෂන් සභාවක් එවකට සිටි අතිගරු ජනාධිපතිතුමා විසින් පත් කරනු ලැබුවා.“

“එම ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිෂන් සභාවේ වාර්තාව අනුව, 2016 පෙබරවාරි 1 වන දින සිට 2016 මාර්තු 31 වන දින දක්වා කාල සීමාව තුළ, පර්පෙචුවල් ට්‍රෙෂරීස් සමාගම (Perpetual Treasuries Ltd) විසින් සේවක ආර්ථසාධක අරමුදල, වෙනත් සංස්ථාපිත ආයතන සහ රජයේ ආයතන වෙත භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර විකිණිමේ දී, එම සමාගම විසින් ලද ලාභය ප්‍රධාන වශයෙන් ම “මිල සංවේදී අභ්‍යන්තර තොරතුරු (price sensitive inside information) සහ වෙළෙඳපොළ අයුතු ලෙස හැසිරවීම (market manipulation) හේතුවෙන් ලබා ගෙන ඇත. ඒ අනුව, 1937 අංක 07 දරන ලියාපදිංචි ස්කන්ධ හා සුරැකුම්පත් ආඥා පනත යටතේ ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව විසින් ප්‍රාථමික අලෙවිකරුවන්ට මනා පරිචයක් ලබා දීම උදෙසා නිකුත් කර ඇති ආචාරධර්ම පද්ධතියේ ප්‍රතිපාදන, දැනුවත්ව, කඩ වන අයුරින් ක්‍රියාකර, රුපියල් බිලියන 8.5 ක් උපයාගෙන ඇති බව එම වාර්තාවේ සඳහන් වේ.“

“එම කොමිෂන් සභාවේ නිර්දේශ අනුව, නීතිපතිවරයා විසින් ගෙන ඇති නීතිමය ක්‍රියාමාර්ගවලට හානියක් නොවන අයුරින්, පර්පෙචුවල් ට්‍රෙෂරීස් සමාගම (Perpetual Treasuries Ltd) ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ ආචාරධර්ම පද්ධතිය කඩ කරමින් උපයන ලද රුපියල් බිලියන 8.5 ක මුදල මහා භාණ්ඩාගාරය වෙත මාරු කිරීමට යෝජනා කරනු ලබනවා.“Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

පාස්කු ඉරුදින ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයට පෙර දිනය වනතෙක් ප්‍රහාරයක් පිළිබඳ නිශ්චිත බුද්ධි තොරතුරක් එවකට පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර මහතාට ලබා දුන්නේ නැහැ-හිටපු අධ්‍යක්ෂ නිලන්ත ජයවර්ධන

ප්‍රමාණවත් බුද්ධි තොරතුරු ලැබී තිබියදී පාස්කු ඉරුදින ත්‍රස්ත ප්‍රහාරය වළක්වා ගැනීමට කටයුතු නොකිරීම සම්බන්ධයෙන් හිටපු...


Read More

ආණ්ඩුව සමඟ කිසිදු කළකිරීමක් නැහැ-ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මහ ලේකම් රාජ්‍ය අමාත්‍ය දයාසිරි ජයසේකර

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මහ ලේකම් රාජ්‍ය අමාත්‍ය දයාසිරි ජයසේකර මහතා පවසන්නේ ආණ්ඩුවෙන් ඉවත් වීඉමට කිසිදු තීරණයක් ගෙන...


Read More