මුහුණු පොතෙන්

පළාත් සභා අහෝසි කිරීමට දැඩි ලෙස එරෙහි වනු ඇත්තේ පළාත් සභාව සිය ආදායම් මාර්ගය කරගත් පොදුජන පෙරමුණේ ග්‍රාමීය ප්‍රභූ පැලැන්තිය බව ආචාර්ය නිර්මාල් රංජිත් දේවසිරි පවසයි. ඔහු ඒ පිළිබඳ තබා ඇති ෆේස්බුක් සටහනක් මෙසේය.

පළාත් සභා සහ පොහොට්ටුවාදීන් මේ ආණ්ඩුවට පලාත් සභා ක්‍රමය අහෝසි කිරීම බෙහෙවින් දුෂ්කර වනු ඇත. ඒ උතුරේ දෙමළ ජනයාගේ බලපෑම නිසා නම් නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම ඉඩම් හා පොලිස් බලතල වැනිදේ නොමැතිව උතුරේ ජනයාට පලාත් සභාවලින් එහෙමටම වැඩක් නැත. ඊට අමතරව උතුරේ ද දකුණේ මෙන්ම වියත්මග වටා සංවිධානය වී ඇති ආකාරයේ පංතියක් බිහි වී ඇත. ඔවුන්ට තව දුරටත් බලය බෙදීම වැනි දේ ආකර්ශනීය දේශපාලන ඉල්ලීම් නොවේ. ඒ නිසා ඒ අයගෙන් පළාත් සභා අහෝසි කිරීමට එතරම් විරෝධයක් පැමිණීමට ඉඩ නැත. එහෙත් උතුරේ ජනයා පළාත් සභා අහෝසි කිරීමට පොදුවේ පක්ෂවේ යැයි මෙයින් අදහස් නොවේ. නමුත් ඒ විරෝධය කලින් තරම් තීව්‍ර නොවීමට ඉඩ ඇත. නමුත් පළාත් සභා අහෝසි කිරීමට විරෝධය එන්නේ පොහොට්ටු කඳවුර වටා සංවිධානය වී සිටින එහි ග්‍රාමීය කොඳු නාරටිය බඳු ග්‍රාමීය දේශපාලන ප්‍රභූ තන්ත්‍රය වෙතිනි. පසුගිය දශක තුන තුළ පළාත් සභා ක්‍රමයෙන් වැඩියෙන්ම වාසි ලැබුවේ මේ ග්‍රාමීය ප්‍රභූ තන්ත්‍රයයි. ඒ පිරිස ආණ්ඩුවට පළාත් සභා අහෝසි කිරීමට ඉඩ දෙතැයි සිතීමට අසීරුය.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

මෛත්‍රීගෙන් – රනිල්ගෙන් ආන්දෝලනාත්මක හෙළිදරව්වක්

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන සහ හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ යන මහත්වරුන් පාස්කු ඉරිදා ප්‍...


Read More

නිව් ඩයමන්ඩ් නෞකාව අයත් සමාගමෙන් රුපියල් මිලියන 442 ක සම්පූර්ණ වන්දිය ගෙවීමට එකඟ වෙයි

මෙරට මුහුදු සීමාවේදී  ගිනි ගෙන අනතුරට ලක්වූ එම්.ටී. නිව් ඩයමන්ඩ් නෞකාව අයත් සමාගමෙන් ඉල්ලා තිබූ රුපියල් මිලියන 442 ක සම්පූර්ණ වන්දි මුදල ...


Read More

20 ට ආණ්ඩුවෙන් සංශෝධන 4ක්

මේ වනවිට මැතිසබයට ඉදිරිපත් කර තිබෙන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 20 වැනි සංශෝධනයට කාරක සභා අවස්ථාවේදී ප්‍රධාන සංශෝධන 4ක් ඉ...


Read More