මුහුණු පොතෙන්

ගමේ පාසලට වොලිබෝල් පිට්ටනියක ප්ර්රමාණය ඉඩක් ඉල්ලනවා රාජ්ය ඇමති සනත් නිශාන්ත ඇතුළු පිරිසක්. රාජ්‍ය නිලධාරිනිය එම ඉල්ලීම තරයේ ප්‍රතික්ෂේප කරනවා.මේ සංවාදයෙන් පැහැදිළි වන්නේ ⁣ජනාධිපති ⁣ගෝඨාභයගේ ආණ්ඩුවේ රාජ්ය පාලනය පිලිබදව රාජ්ය නිලධාරීන් තුල ඇති කර තිබෙන ආත්ම විශ්වාසය නොවේද?

ඒ වගේම මෙම දේවානි ජයතිලක නම් අතිශය නිර්භීත රාජ්ය නිලධාරිනිය රැකගැනීම සියලුම ආයතන ප්රධානින් මෙන්ම ප්රභල දේශපාලකයින්ගේ වගකීමද විය යුතුය. මෙම නිලධාරිනියට ඉදිරි දිනෙක ස්ථාන මාරුවක් ලැබුනහොත් නියමිත ක්රියා පටිපාටියෙන් බාහිරව එහි වගකීම ඔක්සිජන් මොකටද අහපු සනත් නිශාන්තගේ ගෝලයාගේ සිට සනත් නිශානතද වගකිවයුතුය.

සනත් නිශාන්ත කියන පුත්තාලම් බූරුවා කියනවා “ඔයත් ආණ්ඩුවේ මාත් ආණ්ඩුවෙලු” මිනිහා හිතනවා තවම රාජ්ය සේවකයා කියන්නෙ මජර දේශපාලනයේ දේශපාලන අතකොලුවක් කියලා. ඒ පුත්තල් බුරුවා දන්නේ නෑ රාජ්ය සේවයේ වැදගත් තනතුරකට යන්න කඩයිම් කීයක් ඒ රාජ්ය සේවකයා පසු කල යුතුද කියාවත්. ගම්පහ වන ගහණය 1%කියද්දි එක අන් නැති මී හරකෙක් ඔක්සිජන් වැඩක් නෑ කියනවා. එහෙවු පුත්තලම් බුරුවන් රැසක් වට කරගෙන සිටින සනත් නිශාන්ත බුරුවාටද දෙයියන්ගේම පිහිටයි.

බොරු දේකට වැරදි කාරයා කරත් අර වගෙ හිතන මිනිස්සු නම් සනත් නිශාන්ත වගේ දේශපාලකයින් ලග ඉන්නෙ බහුතරයක් මේ රාජ්ය සේවිකයන නොදනිම දුෂිතයන් වෙනවා. මෙය සෑහෙන්න අභියෝගයක්. පී එස් එම් චාල්ස් මහත්මියගෙන් ඇරබි රාජ්ය සේවකයන බල්ලාට දැමීමේ යහපාලන න්යාය ගෝඨාභයගේ ආණ්ඩුවක් යටතේ රාජ්ය සේවය ප්රකුර්ති තත්වයට පැමිණෙමින් පැවතීම සාධනීය වෙනස්කමක් ගෝටා ආණ්ඩුවේ.

අතිගරු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමනි ” රාජ්ය සේවකයන්ට තීරණ ගන්න බය නැති පරිසරයක් අපි හදන්න ඕන. එයාලට දේශපාලන අතපෙවීම් කරන්න නරකයි. මම එහෙම පරිසරයක් හදන්න උත්සාහ කරනවා. ” කියූ ඔබගේ එම ප්රකාශය මත රාජ්ය සේවකයාට කෙලින් තීරණ ගැනීමේ පරිසරය නිර්මාණය වනු දැකීම ඔබට චන්දය දුන් 69 ලක්ෂයක ජනතාවගේ එක් ප්රාර්තනාවකි.

ඉන්දික ලියනගේ

ඔක්සිජන් එපා… පුන්නක්කු සහ තණකොල මිටියක් තිබුණා නම් ඇති..

හරක් හුස්ම ගන්නේත් ඔක්සිජන් වලින්…වරක් දෙවරක් නොව මා කුඩා කල සිට අසා ඇත්තේ අප හුස්ම ගන්නේ ඔක්සිජන් වලින් බවයි… ඔක්සිජන් වලට වඩා අන් සියල්ල වටිනවා යැයි ඇතැම් ගල් මෝඩයන්ට සිතෙන්නේ පූරුවේ පිනකට තවමත් උන් හුස්ම ගනිමින් සිටින නිසාය…. මර්වින් සිල්වා මහතාට අනුව ඔක්සිජන් මොකටදැයි ඇසූ එකා "#මෝඩමූසලයෙකි" වාසු මහතාට අනුව ඌ #කයෙකි…මට අනුව ඌ අමු අවස්ථාවාදී තකිකඩියෙකි… නැතිනම් අමන ගොනෙකි…. රට වෙනුවෙන් , පරිසරය වෙනුවෙන් නොබියව හඬ නැගූ ඇය … ⁣අභීත ශ්‍රී ලාංකික දියණියකි… ඇයට ගෞරවණිය ආචාරය… 🙏 නිර්වායු ක්ෂුද්‍ර ජීවී අම්බරුවාට පුන්නක්කු සහ තණකොල මිටියක්… 🐄

Gepostet von Sanjeewan gunathilaka am Mittwoch, 12. Februar 2020Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

අමෙරිකාව කෝරෝනා වසංගත තත්වයක් අභියස!

අමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ රෝග පාලනය සහ නිවාරනය කිරීමේ මධ්‍යස්ථානය Centers for Disease Control and Prevention (CDC). පවසා සිටින්නේ න...


Read More

2021 මාර්තු වන තෙක් ජිනීවා යෝජනාවලියෙන් ඉවත් විය නොහැකියි… මානව හිමිකම් කවුන්සිල ආරංචි මාර්ග කියයි

2021 මාර්තු මස වන තෙක් ජිනීවා යෝජනාවෙන් ඉවත් විය නොහැකි බව මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ ආරංචි මාර්ග ඊයේ පැවසීය. එම යෝජනාව සම්මත වූවක් නිසා එල...


Read More

පාන්පිටි මාෆියාව ජනපතිට කොකා පෙන්වයි – බදු සහන දීර්ඝ කෙරේ.

ජනපතිවරයා සහ අමාත්‍ය මණ්ඩලය වී ගොවියා රැකබලා ගැනීම සඳහා ප්‍රභල පියවර රැසක් ගෙන ඇති තත්වයක් යටතේ භාණ්ඩාගාර නිලධාරීන් ඊට ප්&#...


Read More