දේශීය පුවත්

අනුරාධපුරයේදී පොදුජන පෙරමුණ පමණක් සහභාගීවූ දැවැන්ත රැස්වීමක් පවත්වා ලබාදුන් අදූරදර්ශී සංඥාව මගින් ඇතිවූ විරසකය බැසිල් රාජපක්ෂ විරෝධයක් ලෙස කුළු ගන්වා ‘මුළු රටම හරි මගට’සමුළුව තුළින් ඉතා ප්‍රබල ලෙස ප්‍රකාශයට පත්වූ බව ජාතික පුවත් පතකට දීර්ඝ ලිපියක් සපයමින් දේශ හිතෛෂී ජාතික ව්‍යාපාරයේ මහ ලේකම් වෛද්‍යය වසන්ත බණ්ඩාර මහතා පවසයි.

එම වැඩපිළිවෙල ක්‍රියාත්මක කිරීමට අදාළව ආණ්ඩුවට අභියෝග කිරීමට වඩා බැසිල් විරෝධය ප්‍රදර්ශනය කිරීමට වැඩි ප්‍රමුඛතාවයක් එම සමුළුව සංවිධානය කළ දේශපාලන පක්ෂ ක්‍රියා කළ බව පවසන වෛද්‍යය වසන්ත බණ්ඩාර මහතා ඒ නිසාම ඒ වනවිට ආණ්ඩුව තුළ සිටිමින් අර්බුදය පිළිබඳව අනතුරු ඇඟවූ එම අමාත්‍යවරුන් දෙපළ ආණ්ඩුවෙන් නෙරපා හැරීමට අවස්ථාව නිර්මාණය වූ බවද පවසයි.

ඒ අනුව 1976 දී සමග පෙරමුණු ආණ්ඩුවේ වාමාංශික පක්ෂ එළියට දැමීම සඳහා ෆීලික්ස් ඩයස් බණ්ඩාරනායක විසින් ඉටුකළ භූමිකාව මෙදා බැසිල් රාජපක්ෂ විසින් ඉටු කරනු ලැබූ බවද ඒ මහතා අවධාරණය කරයි. වසන්ත බණ්ඩාර මහතාට අනුව එම උපක්‍රමයට ගොදුරුවීම පිළිබඳව පක්ෂ 11 කණ්ඩායමට ද ඉතිහාසය විසින් යම් වගකීමක් පවරනු ලබන අතර ඒ ආකාරයට ආණ්ඩුව තුළ අභ්‍යන්තර ගැටුමක් මගින් බාහිර ආණ්ඩු විරෝධී පාර්ශවවලට ප්‍රබල අවකාශයක් සහ ආරම්භයක් ලබා දීම යනු නැවත නිවැරදි කළ නොහැකි දේශපාලන වරදක් බවද අවධාරණය කරයි.

අර්බුදය වර්ධනය කළ දේශපාලන වරදවා ගැනීම්Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ප‍්‍රධාන පුවත්

22වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අලුත්ම වෙනස්කම් මෙන්න

22 වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත අද පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරුණි. 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ ඇතුළත...


Read More

ගෝඨාභය ගැන තායිලන්තයෙන් නිවේදනයක්

ගෝඨාගේ ඉල්ලීමට තායිලන්තය අවසර දෙයි ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තායිලන්තය වෙත පැමිණීමට අවසර ඉල්ලීමක් සිදුකර ඇති බව තා...


Read More

ජනපති රනිල්ගෙන් අනුර කුමාරට ලිපියක්

අනුර කුමාරගෙන් බලාපොරොත්තු වන දේ ජනපති කියයි ජාතික සර්වපාක්ෂික වැඩපිළිවෙළ සඳහා රට වෙනුවෙන් සහයෝගය ලබාදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන බව ජනාධිප...


Read More